Wiadomości

Chiny: Brak widoków na poprawę sytuacji w gospodarce

Jak informuje dzisiaj China Daily, jak również Want China Times, wielu analityków poświęcających uwagę obserwacji funkcjonowania gospodarki chińskiej nie widzi żadnych sygnałów wskazujących na zatrzymanie się obecnej tendencji spowalniania tamtejszej ekonomii. Zjawisko to z pewnością się nie skończyło i jak twierdzą dziennikarze Economic Information Daily z Pekinu nikt nie wie kiedy chińska machina gospodarcza przestanie zwalniać.

Dzienniki opierają swoje informacje między innymi o ogłoszone właśnie dane Państwowego Biura Statystycznego ChRL dotyczące zysków zakładów przemysłowych w lipcu bieżącego roku. Wyniosły one 57,86 miliarda dolarów, a jest to o 5,4% mniej niż w roku ubiegłym.

W sumie w roku bieżącym (styczeń – lipiec) przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego w Chinach dały zysk w wysokości 424,2 miliarda dolarów, a to oznacza spadek o 2,7% w stosunku do roku ubiegłego. Państwowe firmy w tym samym okresie wygenerowały zyski aż o 13,2% mniejsze niż w roku 2011.

Spadające zyski firm niosące za sobą konieczność cięcia kosztów, w tym ograniczenia zatrudnienia, spadający poziom konsumpcji, a także znaczący spadek obrotów dotyczących eksportu towarów produkowanych w Chinach powodują, że chińscy ekonomiści są przekonani, iż do zatrzymania tendencji spadkowej gospodarki kraju droga jeszcze daleka.

Fu Bingtao, ekonomista Agricultural Bank of China, powiedział dziennikarzom pekińskiego Economic Information Daily, że Chiny muszą zmienić priorytety polityki makroekonomicznej i przenieść punkt ciężkości z wielkich projektów infrastrukturalnych na rozwój firm małych i średnich, zbudować odpowiednie warunki dla rozwoju banków detalicznych, obniżyć podatki oraz stworzyć odpowiednie warunki dla ułatwienia firmom utrzymywania płynności finansowej. 

Liu Ligang, główny ekonomista ANZ Bank powiedział, że chiński bank centralny "wpompował" środki na rynek finansowy poprzez odkupienia papierów dłużnych w maju, ale jednocześnie odrzucił sugestie obniżenia stóp procentowych, co w efekcie podniosło ryzyko twardego lądowania chińskiej gospodarki.

Qiao Yongyuan, naczelny ekonomista firmy doradztwa finansowego CEBM zgadza się ze zdaniem Liu Liganga. Dodaje, że chińska polityka monetarna powinna zmienić zdecydowanie swoje cele, aby ułatwić chińskiemu bankowi centralnemu działania stymulujące i wzmacniające gospodarkę kraju.

Źródło: China Daily, WCT, Economic Information Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button