CiekawostkiWiadomościWiadomości

Chiny: Na marginesie – zdarzenia, zdziwienia

06.09.2022

Niesłychaną popularnością wśród nastolatków i młodzieży w Chinach cieszy się sieć herbaciarni ChaYan YueSe (茶颜悦色). Sieć zawdzięcza swój sukces niezwykle sprawnemu marketingowi, w tym reklamom idealnie przystającym do gustów najmłodszego pokolenia Chińczyków. Marka kojarzona jest z chińskimi gwiazdami, gwiazdeczkami i celebrytami znanymi nastolatkom z tego, że są znani, a za którymi ta grupa wiekowa wprost szaleje.

Tymczasem ChaYan YueSe oferuje głównie herbatę z mlekiem i dodatkami owocowymi.

Sieć się rozwija dynamicznie, otwierane są kolejne herbaciarnie. Otwarcie dwóch z nich, które miało miejsce 18 sierpnia w NanJing 南京 (stolica prowincji JiangSu 江苏) zakończyło się interwencją policji.

Otwarcie herbaciarni ChaYan w nowej lokalizacji, w kolejnym mieście zawsze wywołuje duże poruszenie. Jak i wcześniej w wielu miejscach, tak i w NanJing pierwsi fani herbaty ChaYan zaczęli ustawiać się w kolejce od godziny 4:30 rano. Aby nabyć herbatę pierwszego dnia, trzeba było dokonać odpowiedniej rejestracji i rezerwacji (do 4 kubków) w sieci. W NanJing cały jednodniowy zapas herbaty sprzedano w sieci w 5 minut. Jedna z dwóch nowo otwieranych herbaciarni musiała zamknąć drzwi do lokalu już w 15 minucie po uruchomieniu sprzedaży.

Klienci zaczęli się przepychać, rozpętały się awantury, obsługa nie była w stanie zapanować nad sytuacją. Wezwano ochronę, a następnie policję.

Po ponad pół godzinie udało się zaprowadzić porządek, czyli ustawić spragnionych herbaty w jedną kolejkę. Ta zaś była tak długa, że kończyła się daleko poza niemałym budynkiem centrum handlowego. Dyrekcja tego centrum, z uwagi na liczbę osób w kolejce postanowiła przesunąć godzinę zamknięcia centrum z godziny 22 na godzinę 24.

Otwarcie nowych herbaciarni w NanJing stało się doskonałą okazją do zarobienia paru groszy dla „staczy”, czyli osób, które specjalizują się w staniu w kolejkach i dokonywaniu zakupów na zlecenia otrzymywane za pośrednictwem platform społecznościowych.

W przypadku herbaty ChaYan w NanJingu, w dniu otwarcia herbaciarni cena za 1 kupek napoju mieściła się w widełkach od 150 RMB (ok. 105,07 PLN) do 300 RMB (ok. 210,25 PLN) za jeden.

Młodzież jest przedsiębiorcza. Oprócz stania w kolejce za kogoś komu się nie chce, a kto jest gotów zapłacić w zależności od miejsca i celu od 200 do 300 RMB (ok. 140 ~ 210 PLN) w mieście ChangSha 长沙 (stolica prowincji HuNan 湖南) zaproponowano zakupy herbaty ChanYan online z dostawą tego samego dnia dla klientów mieszkających w dowolnej miejscowości, do której dociera chińska kolej szybka (HSR). Za jedyne 600 – 680 RMB za 10 kubeczków.

W herbaciarniach ChanYan YueSe herbaty kosztują od 10 RMB (ok. 6,99 PLN) do 25 RMB (ok. 17,50 PLN).

A mimo to wspomniany serwis internetowy nie narzeka na brak zamówień.

Herbaciarnie ChaYan stanowią fenomen kulturowy, ale tez i marketingowy. Dlatego też wielu naukowców i biznesmenów z uwagą śledzi działania i rozwój tej marki. Jedni, by odkryć jak zmienia się chińskie społeczeństwo, inni, by spróbować wyrwać ChanYan jakiś kawałek tortu. Konkurencja w Chinach nie śpi.

Źródła:

Na HuNan ChenDian Green Environmental Protection Technology Co., Ltd. (湖南郴电国际发展股份有限公司), spółkę zależną od notowanej na giełdzie ChenDian International, nałożono karę administracyjną w wysokości 285 900 RMB (ok. 200 087 PLN). Grzywna ta jest wynikiem kontroli urzędowej, która wykazała, iż Na HuNan ChenDian Green Environmental Protection Technology Co., Ltd. od 5 lat użytkuje nielegalnie oczyszczalnię ścieków w mieście ChenZhou 郴州 (prowincja HuNan). Inspektorzy wykazali, że obiekt wybudowano na ziemi, która nie należy do spółki. Przedstawiciele firmy zaniedbali procedury dotyczące przekazania ziemi pod budowę oczyszczalni przez władze administracyjne w użytkowanie wieczyste dla spółki.

Oczyszczalnia działa bez zarzutu, realizując swoje zadnia.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button