TechnologieWiadomości

Chiny: Cztery razy więcej aut eko do 2020

Minister Przemysłu i Technologii Informatycznych Miao Wei poinformował w miniony weekend, podczas New Energy Vehicles Forum, że w ciągu najbliższych 3 lat Chiny zwiększą czterokrotnie produkcję aut przyjaznych dla środowiska. W roku 2020 liczba samochodów napędzanych "nowymi energiami" wyprodukowanych w Państwie Środka przekroczy liczbę 2 milionów sztuk.

Pod hasłem "new energy vehicles" (jak zwykle język angielski okazuje się o wiele bardziej precyzyjny i lakoniczny od naszego ojczystego, trzeba będzie wymyślić jakies słowo na zjawisko pewnie) kryją się pojazdy (dziś głównie samochody) napędzane elektrycznie, hybrydowo (przy czym chodzi o formułę "plug-in" pojazdów "ładowanych z kabla", nie pozyskujących energię elektryczną wyłącznie z pracy silnika spalinowego i energii hamowania) oraz te z ogniwami paliwowymi (wodorowymi na przykład).

Minister Wei oświadczył również, że w 2025 roku co najmniej jedno na pięć aut sprzedawanych w chińskich salonach samochodowych należeć będzie do kategorii "new energi vehicle", czyli do rodziny aut eko

W minionym roku Chiny wyprodukowały 517 tysięcy takich samochodów. Jednocześnie Chiny stały się największym na świecie sprzedawcą eko aut. Biorąc pod uwagę samochody sprowadzone do Chin (największy rynek Tesli), jak również te wyeksportowane w świat w roku 2016 sprzedano tu ponad 1 milion samochodów napędzanych "nowymi energiami". Eko auta, głównie elektryczne, wyprodukowane przez BYD, Geely oraz BAIC sprzedano do ponad 30 krajów świata.

Minister Wei poinformował, że rząd w Pekinie zamierza nadal wspierać rozwój i badania tej nowej i perspektywicznej gałęzi motoryzacji. Prowadzone będa inwestycje dotyczące intensywnej rozbudowy punktów ładowania eko aut typu plug-in hybrid i tych w 100% elektrycznych. W 2016 roku stworzono w Chinach ponad 100 tysięcy publicznych punktów ładowania samochodów. Najlepiej rozbudowane sieci "stacji" dla aut elektrycznych mają 3 największe chińskie miasta, czyli Pekin, Szanghaj i Shenzhen.

Dzięki programowi stymulacyjnemu wprowadzonemu przez Pekin parę lat temu branża eko aut przeżywa w ChRL prawdziwy boom. Wielu Chińczyków decyduje się na zakup nowych aut "new energy vehicles" ze względu na atrakcyjne warunki finansowania zakupu takich pojazdów, niższe podatki nakładane na nie, brak typowych restrykcji dotykających samochodów z silnikami benzynowymi i diesel (szczególnie w okresach wzmożonego smogu), łatwość i niską cenę rejestracji pojazdów przyjaznych dla środowiska.

Jasnym się staje, że Chiny będą "sprawdzać w boju" wszystkie rozwijane aktualnie technologie dotyczące alternatywnych napędów dla samochodów (i nie tylko, ponieważ już tylko napęd bazujący na ogniwach paliwowych eksperymentalnie stosuje sie w Chinach w szynobusach, łodziach motorowych, motorowerach, istnieją tez plany wykorzystania tego źródła energii dla awionetek), nie czekając w zawieszeniu na ostateczny finał, ostatecznego zwycięzcę tego wyścigu.

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button