Wiadomości

Chiny: Czystki w chińskim internecie

Jak podaje National Internet Information Office, wiele chińskich stron internetowych oraz mikroblogów zostało niedawno zamkniętych w związku z oszustwami i szantażami, których dopuszczali się ich założyciele za pośrednictwem internetu.


Zlikwidowanych zostało dokładnie 300 witryn internetowych, łącznie z "Chińskim antykorupcyjnym centrum informacyjnym" oraz inną znaną witryną informującą o łamaniu praw człowieka w Chinach. Twórcom 14 z nich postawiono zarzuty. Okazało się, że ich założyciele szantażowali osoby, których dotyczyły powstające newsy. Grozili mianowicie, że jeśli nie otrzymają określonych sum pieniędzy, niekorzystne dla nich wiadomości zostaną upublicznione. Obydwie witryny odstępowały od publikacji, jeśli otrzymały stosowne korzyści majątkowe.

Zamknięto także ponad cztery tysiące mikroblogów, których twórcy podszywali się pod znanych dziennikarzy, urzędników i celebrytów, bądź też pisali o nich, częstokroć bez superlatyw.

National Internet Information Office podaje, że zadaniem biura jest ograniczenie przestępczości internetowej oraz ochrona niewinnych ludzi przed utratą dobrego imienia, ale słychać też głosy, że organizacja ma na celu cenzurę chińskiego internetu, a "niewinnych ludzi" jest pośród celów ataków bardzo niewielu.

 

Źródło: China Daily, opracował: M.P.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button