Wiadomości

Chiny: Czyszczenie mikroblogów z plotek

PEKIN – Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w dniu dzisiejszym najważniejsze serwisy mikroblogowe Chin Ludowych powinny przywrócić od 8 rano funkcję komentowania wpisów zablokowaną na życzenie władz 31 marca. Zablokowanie tej podstawowej funkcji mikroblogów Weibo i Tencent oraz 16 innych stron miało związek z rozprzestrzenianiem się w Chinach plotek na temat konfliktu na najwyższych szczeblach władzy w ChRL.

Zablokowanie możliwości komentarzy na mikroblogach było swego rodzaju karą dla operatorów i użytkowników tych serwisów. Cała sprawa zaś miała swoje źródło w aferze, w której centrum znalazł się szef partii z Chongqing, nieoficjalny przywódca lewego skrzydła KPCh, Bo Xilai. Został on odsunięty od zajmowanych stanowisk 15 marca, w trakcie kolejnej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Tak poważne polityczne trzęsienie ziemi w Chinach nie miało miejsca od lat. Siłą rzeczy musiało wywołać lawinę plotek i spekulacji wśród Chińczyków. Rozprzestrzenianiu się tego typu "informacji" świetnie posłużyły mikroblogi, dzięki którym mieszkańcy Państwa Środka zaczęli przerzucać się coraz bardziej fantastycznymi wiadomościami z Pekinu, łącznie z takimi jak pojawienie się czołgów na ulicach, nieudany zamach stanu, otwarty konflikt pomiędzy Hu Jintao, a zwolennikami Bo.

Sprawą jasną jest, że w każdej plotce znajduje się ziarenko prawdy. Tak i w tym przypadku coś jest na rzeczy. Półoficjalne wiadomości z Pekinu dotyczące Bo Xilai, jego rodziny oraz jego sprzymierzeńców ze świata chińskiego biznesu są prawdopodobnie o wiele bardziej wstrząsające od uciętych siłą plotek. Władze chińskie sformułowały jasny komunikat na temat dalszego rozprzestrzeniania plotek: kilku portalom odebrano licencje, co najmniej 15 osób zostało aresztowanych pod zarzutem naruszania spokoju publicznego. Wiadomo zatem, że na temat zniknięcia Bo Xilaia ze sceny politycznej rozmawiać, ani pisać nie należy.

Tymczasem Chińczyków aż korci, żeby plotkować. Na przykład na temat co się stało z Xi Mingiem, szefem Dalian Shide Group, jednym z najbogatszych sojuszników Bo Xilaia. Xi zniknął 14 marca i do dzisiaj nie wiadomo gdzie jest przetrzymywany.

Źródło: WCT, opracował: L.S.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button