Wiadomości

Chiny: dalszy spadek eksportu i importu

Przedstawiam komentarz ekonomistów HSBC do najnowszych (kwietniowych) danych dotyczących chińskiego handlu zagranicznego, które zostały opublikowane w dniu wczorajszym. Dane te są dużym i niemiłym zaskoczeniem dla ekonomistów.

"Opublikowane (…) kwietniowe dane o eksporcie i imporcie były dużym negatywnym zaskoczeniem. Znaczne osłabienie wzrostu eksportu podkreśla powagę zawirowań na rynku zewnętrznym, a istotne spowolnienie wzrostu importu sygnalizuje utrzymującą się słabość krajowego popytu inwestycyjnego. Wobec utrzymujących się wyzwań na rynku zewnętrznym, istnieje potrzeba pobudzania popytu wewnętrznego i stabilizacji wzrostu inwestycji przez władze w Pekinie. Jeśli inflacja pozostanie w stanie zawieszenia, oczekujemy przyspieszenia uruchamiania środków łagodzących przez Pekin w nadchodzących miesiącach, w tym ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej poprzez operacje otwartego rynku i cięcie stopy rezerw obowiązkowych w najbliższych tygodniach, o ile nie dniach"  – napisali Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin oraz Sun Junwei, chiński ekonomista HSBC, w swoim komentarzu.

Nie jestem ekonomistą, ale mając wieloletnie doświadczenie w pracy w Chinach, z chińskimi producentami przewidywałem niekorzystną tendencję dotyczącą chińskiego eksportu oraz importu już pod koniec lutego. Poważnym zaskoczeniem jest jednak dla mnie fakt spadku całości chińskiego eksportu, nie tylko tego skierowanego do osłabionej Europy, czy Ameryki, ale również do krajów uboższych (Afryka, Azja, Ameryka Łacińska), gdzie zwyczajowo eksportowano produkty najtańsze, nie obciążone determinantą jakości. Jak się wydaje z jednej strony Chińczycy przekroczyli granicę akceptowalności dyktowanych przez siebie cen (produkcja wraca do miejsc pierwotnych, lub lokowana jest w innych krajach), z drugiej wyraźnie widać, że wbrew hurra optymizmowi analityków to Zachód jest siłą napędową globalnej gospodarki. Kiedy Zachód słabnie cały światowy system zwalnia.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button