WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (06/2023/258)

85% kapitału zakładowego

Rząd municypalny Szanghaju zadecydował, iż będzie dofinansowywać do 85% kapitału zakładowego nowo rejestrowanych spółek innowacyjnych, wysokich technologii, które zdecydują się na rozpoczęcie działalności w lokalnych inkubatorach biznesu. Jeśli dana spółka rozwinie się biznesowo w ciągu trzech lat od chwili rejestracji, będzie zwracać zainwestowane przez miasto środki w kwocie do 3% wartości swej rocznej sprzedaży. W przypadku, kiedy w kolejnych latach spółka rozwinie się, osiągnie sukces komercyjny, w wyniku którego stanie się przedmiotem zainteresowania inwestorów, a ci spółkę przejmą poprzez nabycie udziałów większościowych, lub nabędą ją w całości, dana spółka zobowiązana jest do wypłacenia miastu trzykrotności wkładu Szanghaju w kapitał zakładowy przedsiębiorstwa.

Istotne: kapitał zakładowy w tym przypadku, to nie minimum określone przepisami, a pozwalające zarejestrować legalnie firmę, ale środki pozwalające jej funkcjonować przez pierwsze 2 lata, kiedy dopiero tworzone są produkty i usługi, które mają stać się w przyszłości źródłem przychodów przedsiębiorstwa.

Źródło:

Dokapitalizowanie i nie ma problemu

Spółka SiChuan YiBin WuLiangYe Group Co., Ltd. (四川航空股份有限公司), jeden z czołowych producentów alkoholu w Chinach, podwyższyła swój wkład kapitałowy w SiChuan Airlines Co., Ltd. (四川航空) do kwoty 5 mld RMB (ok. 3,243 mld PLN). W ten sposób producent alkoholu podreperował finanse regionalnej linii lotniczej borykającej się z wieloma problemami. Nie tylko tymi wywołanymi epidemią Covid-19, które dotknęły całą branżę w Chinach.

Przed dofinansowaniem SiChuan Airlines należały w 100% do spółki SiChuan Development (Holding) Co., Ltd. (四川发展(控股)有限责任公司), która jest własnością rządu prowincjonalnego Syczuanu. SiChuan YiBin WuLiangYe Group Co., Ltd. jest spółką państwową.

Źródło:

Ceny prądu w górę?

Coraz częściej słyszymy dyskusje na temat podwyżek cen prądu w Szanghaju. Nie ma w tych dyskusjach pytania „czy?”, bo to nie budzi wątpliwości, szuka się odpowiedzi na pytanie „o ile?”. Szanghaj jako jedno z największych miast Chin (26 mln ludności) funkcjonuje na prawach prowincji i samo reguluje swoją politykę energetyczną, również w zakresie cen energii.

Aktualnie ceny za prąd dla osób indywidualnych w Szanghaju, w odniesieniu do zużycia całorocznego, kształtują się następująco:

do 3 120 kWh

  • Taryfa dzienna 0,617 RMB (ok. 0,40 PLN) za kWh
  • Taryfa nocna 0,307 RMB (ok. 0,20 PLN) za kWh

od 3 120 do 4 800 kWh

  • Taryfa dzienna 0,677 RMB (ok. 0,44 PLN) za kWh
  • Taryfa nocna 0,337 RMB (ok. 0,22 PLN) za kWh

od 4 800 kWh w górę

  • Taryfa dzienna 0,977 RMB (ok. 0,63 PLN) za kWh
  • Taryfa nocna 0,487 RMB (ok. 0,31 PLN) za kWh

Powyższy taryfikator dla energii elektrycznej obowiązuje w Szanghaju od 2012 roku.

Jeśli zmiany zostaną wprowadzone, po zatwierdzeniu przez lokalny samorząd, to wejdą w życie nie wcześniej niż od 1 czerwca br. Wejdą. W przeciwnym przypadku nie rozpoczynano by dyskusji na ten temat.

W 2022 roku średnia cena 1 kilowatogodziny (kWh) w Polsce wynosiła 77 gr, w 2023 jest to 0,94 – 1,03 zł.

Źródło:

Jak nieruchomość to najlepiej luksusowa

Pekin, Szanghaj, Kanton i ShenZhen to miasta, gdzie najbardziej opłaca się inwestować w nieruchomości.

Wprawdzie rok 2022, był okresem spadku sprzedaży nieruchomości w Chinach (w samej stolicy o 19% r/r), ale nie wpłynęło to na ceny mieszkań. Średnia cena m2 mieszkania w Pekinie w minionym roku wynosiła 59 938 RMB (ok. 38 606 PLN), co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z rokiem 2021. Co więcej w stolicy Chin nadzwyczajną popularnością wśród nabywców cieszyły się luksusowe apartamenty i wille. Kupiono ich tu w zeszłym roku ponad 100 000, a ilość transakcji wzrosła o 56% r/r. Najwyższe średnie ceny za wille (budowane na 2 osiedlach w ścisłych granicach stołecznego miasta) wyniosły 213 300 RMB (ok. 137 386 PLN) oraz 179 400 RMB (ok. 115 551 PLN) za metr kwadratowy.

Źródło:

Portfel pełen zamówień

Spółka China Commercial Aircraft Corporation COMAC (中国商用飞机有限责任公司) z Szanghaju może się pochwalić 1035 zamówieniami na samolot średniego zasięgu C919 otrzymanymi do końca 2022 roku. Spółka COMAC dostarczyła pierwszą swoją maszynę C919 linii lotniczej China Eastern Airlines Co., Ltd. (中国东方航空公司) w grudniu ubiegłego roku.

Spółka COMAC produkuje także mniejsze samoloty ARJ21, których zamówiono już 690 sztuk. Zamówienia złożyło 25 klientów, w tym również zagranicznych.

COMAC deklaruje, iż w ciągu pięciu lat osiągnie zdolności produkcyjne na poziomie 150 samolotów typu C919 rocznie.

Rośnie lokalna konkurencja dla Boeinga i Airbusa.

Źródło:

Rezerwy walutowe

Na koniec 2022 roku rezerwy walutowe wynosiły:

Hong Kong: 424 mld USD (ok. 1, 82 bln PLN);

Chiny kontynentalne: 3,127 bln USD (ok. 13,61 bln PLN).

Rezerwy złota

Rezerwy złota w banku centralnym na koniec 2022 roku wynosiły 64,64 mln uncji. Rosły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy minionego roku osiągając wartość rynkową 117,235 mld USD (ok. 510,15 mld PLN)

Źródło:  

Teraz wszystko jasne…

Państwowa Komisja Zdrowia (chin. 国家卫生健康委员会) podała dane dotyczące zgonów wynikających z zachorowań na Covid-19, które miały miejsce podczas grudniowo-styczniowej fali epidemii. Do tej pory nie udzielano informacji na ten temat, lub podawano dane liczbowe mocno rozmijające się z tym, co można było w Chinach w tym okresie zaobserwować.

Z informacji Państwowej Komisji Zdrowia wynika, iż w dniach od 9 grudnia 2022 roku do 12 stycznia 2023 roku w kraju na skutek zarażenia koronawirusem zmarło w sumie 59 938 osób. To więcej niż w latach 2020-2021. W liczbie ogólnej podanej przez Komisję wyróżniono 5503 zgony spowodowane niewydolnością dróg oddechowych wywołaną przez Covid i 54 435 zgony będą ce efektem fatalnej kombinacji Covid-19 i innych chorób współistniejących.

Średnia wieku osób zmarłych wynosiła 80,3 lat.

Komisja na początku grudnia ub.r. zaprzestała podawania informacji o liczbie zakażeń czy zgonów. Czyżby więc teraz ugięła się pod naciskami ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia? Wcześniejsze oficjalne dane publikowane przez Komisję sugerowały, że z powodu koronawirusa zmarło we wspomnianym okresie jedynie ok. 5 tys. pacjentów. Informowano o nie więcej niż pięciu zgonach dziennie.

Wedle Komisji szczyt pierwszej fali zakażeń zimowych Covid-19 już minął. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ścisłe monitorowanie sytuacji epidemiologicznej w kraju, aby w pełni zrozumieć mechanizmy rozprzestrzeniania się Covid-19. To szczególnie ważne w okresach gwałtownych wzrostów zachorowań, kiedy system opieki zdrowotnej jest nadwyrężony oraz poważnie przeciążony.

Źródło:

Wynagrodzenie w górę

Od 1 maja br. wejdzie w życie nowa, wyższa stawka wynagrodzenia za godzinę pracy w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hong Kong (中国香港特别行政区). Lokalne władze postanowiły podnieść „godzinówkę” z dotychczasowej kwoty 37,50 HK$ (~20,90 PLN) do 40,00 HK$ (~22,30 PLN). W Hong Kongu nie obowiązują minimalne stawki miesięcznego wynagrodzenia.

Źródło:

Nowy produkt XiaoMi – nie smartfon a… samochód

Już w przyszłym roku do gry o udziały w największym rynku motoryzacyjnym świata włączy się firma  XiaoMi Automobile Co., Ltd. (小米汽车有限公司), spółka zależna XiaoMi Technology Co., Ltd. (小米科技有限责任公司) XiaoMi znane jest do tej pory głównie dzięki swoim smartfonom, ale także smart-gadżetom, urządzeniom gospodarstwa domowego, telewizorów, czy elektrycznych hulajnóg.

XiaoMi już jakiś czas temu informowało, iż zamierza poszerzyć swoją ofertę o własne auta. Prace nad pierwszymi modelami „elektryków” postępują bez przeszkód. Wszystko wskazuje na to, że na początku 2024 roku z taśm montażowych zjadą pierwsze egzemplarze sedanów „Modena”, a do końca przyszłego roku planowane jest osiągnięcie pełnej zdolności produkcyjnej tych samochodów.

Założyciel i prezes XiaoMi Lei Jun (雷军) ogłosił zamiar zbudowania pierwszego samochodu elektrycznego XiaoMi w marcu 2021 roku. Pierwsze egzemplarze przedprodukcyjne będą testowane jeszcze w tym roku.

Auta produkowane będą w fabryce ulokowanej w BeiJing Economic-Technological Development Area (北京经济技术开发区), gdzie zatrudnionych ma być około 2 tysięcy pracowników. W okresie 2021-2022 XiaoMi zainwestowało 6,04 mld RMB (ok. 3,9 mld PLN) w R&D, projekt auta i wybudowanie fabryki.

Uruchomienie pełnej produkcji wymagać będzie wedle oceny zarządu XiaoMi kwoty nie mniejszej niż 18,13 mld RMB (ok. 11,68 mld PLN). Do tego trzeba dodać jeszcze koszty stworzenia łańcucha dostaw, marketingu oraz sieci sprzedaży, co wymagać będzie finansowania na poziomie 9,4 mld RMB (ok. 6,06 mld PLN). W sumie zatem cały projekt produkcji i sprzedaży własnego samochodu elektrycznego kosztować będzie XiaoMi 33,58 mld RMB (ok. 21,63 mld PLN).

Finansowanie w tym wymiarze pozwala zakładać szefostwu XiaoMi, że cały projekt (od zamysłu do uruchomienia produkcji i sprzedaży) zamknie się w okresie 3 lat.

W roku bieżącym XiaoMi planuje wyprodukować i przetestować 100 aut. Korporacja zdecydowała się pracować jednocześnie nad dwoma modelami. Oba są okrywane tajemnicą, co pewne to to, że model „Modena” będzie oferowany w granicach 260 000 – 300 000 RMB (167 608 ~ 193 415 PLN), a drugi, „Le Mans” za ponad 350 000 RMB (~225 648 PLN). Nie będą to auta tanie.

Prezes Lei Jun nie obawia się, że rynek nie zaakceptuje takich cen dla auta produkowanego przez XiaoMi. Ta marka już dawno przestała się kojarzyć z niską ceną. Troską prezesa są jedynie wahania cen baterii samochodowych, które determinują ostateczne ceny samochodów elektrycznych. Gdyby baterie podrożały (wiele na to wskazuje), auta XiaoMi mogą wejść do grona aut super luksusowych.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button