WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (08/2023/260)

Chiny No. 1 w produkcji samochodów

Chiny są największym producentem, a zarazem rynkiem samochodów na świecie nieprzerwanie od 14 lat. Od 8 lat dotyczy to również aut NEV (New Energy Vehicles), czyli elektrycznych i hybrydowych. W ubiegłym roku wyprodukowano w Chinach 27,021 mln aut, sprzedano zaś 26,864 mln samochodów. Oznacza to wzrost odpowiednio o 3,4% i 2,1% r/r. Eksport chińskich aut w minionym roku przekroczył pułap 3 mln egzemplarzy. Tu odnotowano wzrost o 54,4% r/r.

W 2022 roku w Chinach sprzedano ponad 5,365 mln samochodów elektrycznych, co stanowi wzrost o 81,6% r/r. W tym samym okresie sprzedano 1,518 mln aut z napędem hybrydowym. Wyeksportowano 679 tysięcy aut elektrycznych.

Najwięksi producenci „elektryków” to:

 • BYD Auto Co., Ltd. (比亞迪股份有限公司),
 • ShangHai Automobile Group Co., Ltd. (上海汽车集团股份有限公司) i
 • Tesla ShangHai Co., Ltd. (特斯拉上海有限公司 ).

Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (中国汽车工业协会) przewiduje, że w 2023 roku chińskie firmy wyprodukują i sprzedadzą 9 mln samochodów elektrycznych.

Źródło:

Największe firmy prywatne

Pierwsza dziesiątka najwartościowszych chińskich firm prywatnych w 2022:

Tak przedstawia się czołówka najwartościowszych chińskich prywatnych firm według corocznego raportu《2022胡润中国500强》HunRun Reasearch (胡润研究院) – brytyjskiej firmy analityczno-doradczej z centralą w Szanghaju. Listę 500 firm zamyka BeiJing AutoHome Information Technology Co., Ltd. (北京车之家信息技术有限公司) – spółka zajmująca się handlem samochodami, akcesoriami i częściami samochodowymi w sieci, która wyceniona została na 28 mld RMB (ok. 18,11 mld PLN).

Średnia wieku spółek z tej listy to 25 lat. Jest też pięć z historią ponad 100 letnią – wszystkie z Hong Kongu. Najwięcej najwartościowszych firm chińskich ma swoje centrale w Pekinie, Szanghaju, ShenZhen, HangZhou i Hong Kongu.

Z analizy listy 500 firm wynika również, że:

– 176 to firmy debiutujące w rankingu;

– firmy uwzględnione na liście zatrudniają w sumie ponad 11 mln pracowników;

– 88% to spółki giełdowe notowane głównie Szanghaju, ShenZhen i Hong Kongu, a 27 spółek notowanych jest na giełdach amerykańskich;

– wartość rynkowa wszystkich 500 spółek stanowi jedną czwartą krajowego PKB i podwoiła się w stosunku do okresu sprzed epidemii Covid-19.

Źródło:

Jedyny cel: wzrost

Większość chińskich prowincji zakłada, iż w roku 2023 osiągnie wzrost lokalnego PKB na poziomie nie mniejszym niż 5%. Rządy prowincjonalne zamierzają osiągnąć ten cel poprzez inwestycje w infrastrukturę, przemysł, zwiększenie konsumpcji oraz stabilizację gospodarki.

Największy wzrost planują prowincje:

  • HaiNan (海南) 9,5%,
  • Tybet (西藏) 8%,
  • JianXi ( 江西) i XinJiang (新疆) 7%,
  • AnHui (安徽), NingXia (宁夏), HuNan (湖南), HuBei (湖北) 6,5%.

Prowincje te nie są najważniejszymi motorami rozwoju chińskiej gospodarki. Prowincje uznawane za takowe motory prognozują mniej ambitne wzrosty swych lokalnych gospodarek:

  • Szanghaj (上海) 5,5%,
  • GuangDong (广东), ShanDong (山东), ZheJiang (浙江), JiangSu ( 江苏) ponad 5%.

Zaskoczeniem jest przyjęcie przez Pekin (北京) planu wzrostu PKB na poziomie 4,5%. Sąsiadujący ze stolicą TianJin (天津) planuje wzrost PKB w bieżącym roku na poziomie nie przekraczającym 4%.

Bank Goldman Sachs podwyższył prognozę wzrostu PKB Chin w 2023 roku z 5,2% na 5,5%.

Źródło:

Oprocentowanie mieszkaniówek

Średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w grudniu 2022 wynosiło 4.26%. To jest najniżej od 2008. Ma to m.in. również pomóc rozruszać rynek nieruchomości.

Źródło:  

Potęgi militarne świata

Amerykański portal GlobalFirepower.Com opublikował swój najnowszy Global Firepower Index. W zestawieniu tym porównano potencjały militarne 145 państw świata, w oparciu o 50 kryteriów pozwalających określić zdolność każdego z badanych państw do prowadzenia wojny na lądzie, morzu i w powietrzu przy użyciu środków konwencjonalnych. Pierwszą trójkę największych potęg militarnych świata stanowią według autorów zestawienia Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny.

Trudno przyjąć wyniki rankingu bez zastrzeżeń. Zastanawia nie tylko umieszczenie armii polskiej na miejscu 20, a ukraińskiej na 15 (tu w ciągu ostatniego roku nastąpiło przecież wiele zmian, zarówno w sprzęcie, jak i w weryfikacji zdolności bojowych w realnym konflikcie), ale każe zastanowić się także umieszczenie armii chińskiej na miejscu 3. Z pewnością armia chińska nie ma potencjałów armii amerykańskiej, tu lider jest bezdyskusyjny, ale  Można polemizować czy w jakimś aspekcie jest porównywalna z ta amerykańska. Ale czy chińskie siły zbrojne posiadają mniejsze potencjały od rosyjskich? Armia chińska ma zdecydowanie większe możliwości prowadzenia operacji wojskowych na morzu i na lądzie, a być może już również w powietrzu, niż armia rosyjska. Trudno też uznać wyższe zdolności armii rosyjskiej nad chińską, biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń na Ukrainie. Te bowiem dowodzą słabości operacyjnych sił zbrojnych Rosji.

Armia Państwa Środka jest większa pod względem liczby żołnierzy, dysponuje lepszym sprzętem, nowocześniejszym wyposażeniem (od wojsk zmechanizowanych, przez wojska rakietowe, po marynarkę wojenną). Nie ma za to doświadczenia bojowego. I lepiej, żeby tak zostało.

Źródło:

Największy kredyt w historii

Konsorcjum stworzone przez 7 największych państwowych banków:

  • Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行),
  • Agricultural Bank of China (中国农业银行),
  • Bank of China (中国银行),
  • China Construction Bank (中国建设银行),
  • Bank of Communications (交通银行),
  • China Minsheng Bank (中国民生银行),
  • Export-Import Bank of China (中国进出口银行),
  • Shanghai Pudong Development Bank (上海浦东发展银行)

udzieliło kredytu konsorcjalnego spółce prywatnej ShangHai Fosun Hi-Tech Group Co., Ltd. (上海复星高科技集团有限公司). To firma działająca na wielu polach, w tym medycyny, farmacji, turystyki, handlu detalicznego, mody, gastronomii, a także inwestycji finansowych, głównie na rynku nieruchomości.

Wysokość kredytu, największego w historii kredytów dla firm prywatnych, to 12 mld RMB (ok. 7,65 mld PLN). Środki te posłużą grupie do restrukturyzacji działalności i rozwinięcia przedsięwzięć o największym potencjale. Kredyt, którego udzielenie było wspierane przez władze Szanghaju ma służyć rozwojowi spółki, ale także jest konkretnym przykładem wspierania przez władze sektora niepublicznego. Jak podkreślono w komunikacie prasowym:

Ponieważ Fosun jest reprezentatywnym przedsiębiorstwem chińskiego sektora prywatnego zakorzenionym w Szanghaju, należy mieć nadzieję, że podpisanie umowy kredytowej z konsorcjum bankowym będzie dla rządu, banków i przedsiębiorstw okazją do wspólnego rozwoju i wzmocnienia gospodarki prywatnej”.

Źródło:

Z nowym rokiem… nowe zamówienia

Spółka stoczniowa Shanghai WaiGaoQiao Shipbuilding Co., Ltd. (上海外高桥造船有限公司) należąca do holdingu China Shipbuilding Group Co., Ltd. (中国船舶集团贸易有限公司) otrzymała pierwsze zamówienie w nowym roku, które zarazem jest pierwszym zamówieniem jakie otrzymał chiński przemysł stoczniowy w 2023 roku. Włoski armator zamówił w szanghajskiej stoczni pięć statków do przewożenia samochodów. Każdy z samochodowców będzie mógł transportować do 9 tysięcy aut.

Źródło:

Przyjaźń bez zmian i bez granic

Na przedświątecznej konferencji prasowej rzecznik MSZ ChRL Wang WeiBin (外交部) po raz kolejny podkreślił znaczenie dobrych stosunków chińsko-rosyjskich. Stwierdził, że oba państwa osiągnęły najlepszy poziom wzajemnych relacji w historii. Zaznaczył, iż stosunki te wkroczyły na nową ścieżkę harmonijnego współistnienia i współpracy korzystnej dla obu stron, przynosząc wymierne korzyści obu narodom i odgrywając ważną, konstruktywną rolę w promowaniu reformy globalnego systemu zarządzania. W nowym roku Chiny są gotowe współpracować ze stroną rosyjską w celu wzmocnienia komunikacji strategicznej, pogłębienia praktycznej współpracy, wniesienia większego wkładu w promowanie demokracji w stosunkach międzynarodowych, budowania bardziej sprawiedliwego i rozsądnego porządku międzynarodowego, wspólnoty dla przyszłości ludzkości.

To chyba najlepszy komentarz prasowych doniesień na temat zniecierpliwienia Chin postawą Rosji i globalnymi skutkami konfliktu na Ukrainie wywołanego przez Rosję.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button