WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (15/2023/267)

Na marginesie Dwóch Sesji

Przy okazji obrad parlamentu odbyły się – jak zwykle – konferencje prasowe delegatów i członków rządu. Tymi, które przyciągnęły w tym roku najwięcej uwagi były: konferencja z udziałem nowego ministra sprawa zagranicznych oraz konferencja z udziałem nowego premiera.

Nowy szef MSZ, Qin Gang (chin. 秦刚) po raz pierwszy od objęcia urzędu 1 stycznia br. spotkał się z przedstawicielami mediów.

Qin wykorzystał tę okazję, by zaprezentować stanowisko resortu i chińskiego rządu w wielu zasadniczych kwestiach. Między innymi mówił:

o modernizacji w chińskim stylu: to propozycja rozwiązywania wielu problemów z jakimi borykają się społeczeństwa, która przełamuje mit, iż „modernizacja” tożsama jest z „westernizacją”. Staje się ona atrakcyjnym wzorcem dla wielu krajów rozwijających się. Cechy tej modernizacji to:

 • niezależność i samostanowienie,
 • dobro ludzi jako priorytet,
 • pokojowy rozwój,
 • otwartość i integracja,
 • jedność
 • walka o lepsze jutro.

To model sprzyjający wzmacnianiu międzynarodowej współpracy na rzecz pokoju, sprawiedliwości i postępu.

o relacjach Chiny-Rosja: oba państwa weszły na ścieżkę pojmowanego strategicznie wzajemnego zaufania i przyjaznych stosunków, stworzyły nowy model stosunków międzynarodowych. Stosunki chińsko-rosyjskie opierają się na nieangażowaniu się w przeciwne bloki (polityczne, wojskowe), odżegnywaniu się od konfrontacji i agresji wobec jakiejkolwiek strony trzeciej, co sprawia, że nie stanowią zagrożenia dla żadnego państwa na świecie, przy czym nie ulegają ingerencji lub prowokacji ze strony sił zewnętrznych. Im bardziej burzliwy będzie świat, tym stosunki chińsko-rosyjskie będą bardziej stabilne.

o relacjach Chiny – USA: Stany Zjednoczone zapowiadają, że “wygrają” z Chinami, ale deklarują zarazem, że nie dążą do konfliktu. Tymczasem tak zwana “konkurencja” ze strony Stanów Zjednoczonych to wszechstronne powstrzymywanie i tłumienie, gra o sumie zerowej. Przypomina to sytuację, gdy dwóch biegaczy ściga się, ale jeden z nich fauluje, co jest nieuczciwe. Jeśli Stany Zjednoczone „nie nadepną na hamulec” i nadal będą podążać niewłaściwą drogą, to bez względu na ilość barier ochronnych nie uda się uniknąć konfliktu i konfrontacji. Kto poniesie konsekwencje takiej katastrofy? Stany Zjednoczone uprawiają hazard. Stosowanie sankcji, represji, nie uczyni Ameryki wielką, nie zatrzyma też rozwoju Chin. Chiny mają nadzieję, że rząd USA przestanie podsycać niepokój związany z “rosnącymi zagrożeniami”, porzuci mentalność zimnowojenną i koncepcje gry o sumie zerowej, wypełni swoje zobowiązania – spotka się z Chinami w połowie drogi, aby dogadać się, co bedzie korzystne zarówno dla obu krajów, jak i dla świata.

o Tajwanie: minister zacytował fragment Konstytucji ChRL  (中华人民共和国宪法): “Taiwan jest częścią terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Realizacja wielkiej sprawy zjednoczenia ojczyzny jest świętym obowiązkiem całego narodu chińskiego, w tym rodaków z Tajwanu. Rozwiązanie kwestii Tajwanu jest sprawą Chin i żaden obcy kraj nie ma prawa w nią ingerować”. Chiny będą nadal dokładać wszelkich wysiłków, by doprowadzić do pokojowego zjednoczenia ojczyzny. Jednocześnie pozostawiają sobie możliwość podjęcia wszelkich niezbędnych środków jakie przewiduje ustawa antysecesyjna. W przypadku naruszenia prawa, Chiny będą działać zgodnie z swoją konstytucją i prawem. Nikt nie powinien lekceważyć determinacji, woli i zdolności chińskiego rządu oraz narodu do obrony suwerenności i integralności terytorialnej Chin.

Kwestia Tajwanu to rdzeń interesów Chin, fundament stosunków chińsko-amerykańskich i czerwoną linią, której nie można przekroczyć we wzajemnych relacjach.

Stany Zjednoczone ponoszą pełną odpowiedzialność za pojawienie się we wzajemnych relacjach „problemu Tajwanu”. Wielokrotnie zawracano uwagę USA, aby nie ingerowały w wewnętrzne sprawy Chin. Rodzi się pytanie: dlaczego Stany Zjednoczone mówią o poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej w kwestii Ukrainy, ale nie szanują suwerenności i integralności terytorialnej Chin w kontekście Tajwanu? Dlaczego żądając, by Chiny nie dostarczały broni Rosji, same od dawna sprzedają broń Tajwanowi? Jest to całkowicie sprzeczne z zawartymi między mocarstwami porozumieniami. Stany Zjednoczone powinny przestać “konfrontować Chiny z Tajwanem”, wykorzystywać „kartę tajwańską” przeciw Chinom, a powrócić do pierwotnego rozumienia zasady „jednych Chin”.

– o kryzysie na Ukrainie: wojna na Ukrainie była tragedią do uniknięcia. Lekcja jest bolesna i warta głębokiej refleksji. To nie Chiny doprowadziły do tego kryzysu, nie są jego stroną, nie dostarczają broni żadnej z zaangażowanych stron konfliktu. Dlaczego zatem zrzuca się winę na Chiny, nakłada sankcje i kieruje przeciw nim groźby? Nigdy tego nie zaakceptujemy! Chiny dokonują własnego osądu tego co się dzieje na Ukrainie i podejmują niezależne decyzje, w oparciu o istotę oraz fakty. Chiny przedstawiły swoje 12-punktowe stanowisko oraz drogę dojścia do pokoju. Mając wybór między wojną i pokojem, wybraliśmy pokój; między sankcjami i dialogiem, wybraliśmy dialog; między dolewaniem oliwy do ognia, a obniżaniem temperatury konfliktu wybraliśmy to drugie. Kryzys na Ukrainie osiągnął krytyczny moment: albo zostanie ustanowione zawieszenie broni, aby przywrócić pokój i wejść na ścieżkę politycznego porozumienia, albo będzie dolewanie oliwy do ognia, rozszerzenie się kryzysu i możliwość utraty kontroli. Konflikty, sankcje i naciski nie pozwolą rozwiązać problemu. Potrzebny jest spokój, rozsądek i dialog, a proces rozmów pokojowych powinien rozpocząć się jak najszybciej. Uzasadnione obawy wszystkich stron dotyczące bezpieczeństwa powinny zostać uszanowane, by znaleźć sposób na osiągnięcie długoterminowego pokoju i stabilności w Europie.

o strategii Indo-Pacyficznej Stanów Zjednoczonych: nie ma zgody na tworzenie azjatycko-pacyficznej mutacji paktu NATO. Żadna zimna wojna, czy konfrontacja nie może mieć miejsca w Azji. Nie ma tu zgody na powielanie schematu ukraińskiego kryzysu.

– o utrzymaniu tzw. „wilczego” stylu dyplomacji chińskiej: minister zacytował powiedzenie Konfucjusza, które najbardziej pasuje do sytuacji: „Odpowiadaj dobrem, na dobro. Na skargę – uczciwością. Czemu miałbyś odpowiadać na zło dobrem?” („以德报德,以直报怨。以德报怨,何以报德”).

Kto określa chińską dyplomację mianem „wilczej” nie rozumie Chin i chińskiej dyplomacji, ignoruje fakty, lub kieruje się ukrytymi motywami. Chińska dyplomacja odznacza się dobrą wolą, ale kiedy „wilki” stają na drodze i atakują, to chińscy dyplomaci muszą “tańczyć z wilkami”, by bronić swoich domów i kraju.

o stosunkach Chiny -UE: opierają się one na wzajemnych strategicznych interesach, niezależnych wyborach, nie są kształtowane, zależne, czy podporządkowane interesom stron trzecich. Chiny zawsze postrzegają UE jako wszechstronnego partnera strategicznego i wspierają integrację europejską.

Większość konferencji poświęcono relacjom Chiny – USA, Chiny – Tajwan i konfliktowi na Ukrainie. Przed konferencją prasową w mediach zagranicznych pytano: „Chiny z Ameryką czy z Rosją?”.

Minister Qin Gang dał jasną odpowiedź na to pytanie, mówiąc niewiele o relacjach z Rosją, za to dużo o Stanach Zjednoczonych formułując zdania pełnej twardej retoryki.

Źródło: 

1 https://www.fmprc.gov.cn/wjbzhd/202303/t20230307_11037046.shtml

Ruch w nieruchomościach

Styczniowe dane wskazują, że po dłuższej przerwie ruszyła sprzedaż mieszkań w miastach pierwszego kręgu (Pekin, Szanghaj, Kanton i ShenZhen). Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły tu średnio o 1% m/m, a na rynku wtórnym o 2% m/m. Wiele wskazuje na to, ze po ubiegłorocznej zapaści sektor nieruchomości zaczyna nabierać wigoru.

Źródło: 

1 https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_21945141

Przekraczanie granic

Coraz więcej banków chińskich akceptuje wnioski dotyczące kredytów hipotecznych, które składają osoby w wieku ponad 65. Do tej pory 65 lat stanowiło górną granicę wieku aplikującego o kredyt hipoteczny.1 Zdaje się, że banki prześcigają się w podnoszeniu obowiązującego do niedawna limitu wieku kredytobiorcy. W mediach chińskich można znaleźć oferty kredytów hipotecznych dla osób, które przekroczyły 70-tkę, 80-tkę, a nawet tych, które ukończyły lat 85. Wszystko to, by ożywić akcję kredytową (zgodnie z aktualną polityką państwa stymulującą sektor nieruchomości) i rozwiązać problem popytu na mieszkania.2

Źródło: 

1 https://www.nbd.com.cn/articles/2023-02-15/2670520.html

2 https://hznews.hangzhou.com.cn/jingji/content/2023-02/14/content_8470392.htm

Magazyny

Duński koncern A.P. Møller-Mærsk A/S zainaugurował w szanghajskiej strefie wolnocłowej LinGang (chin. 临港新片区) budowę pierwszego inteligentnego (smart), „zielonego”, wielomodalnego magazynu, który ma stać się wzorcowym magazynem tego typu. Obiekt o powierzchni 150 000 m2 będzie w pełni zautomatyzowany, inteligentny i wyposażony w system AS/RS. Koszt inwestycji to 1 mld RMB (ok. 642,18 mln PLN). Magazyn zostanie oddany do użytku w trzecim kwartale 2024 roku.

A.P. Møller-Mærsk A/S to duński konglomerat bardziej znany jako Maersk. Prowadzi działalność w różnych sektorach biznesu, głównie w obszarze transportu i energii. Jest jednym z największych operatorów kontenerowych świata. A.P. Møller-Mærsk A/S ma siedzibę w Kopenhadze, z filiami i oddziałami w ponad 135 krajach na całym świecie, zatrudniającymi około 120 tysięcy pracowników.

Źródło: 

1 https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_21930205

Obligacje w dół

Przez pięć miesięcy roku 2022 z rzędu Chiny wyprzedawały obligacje skarbowe rządu Stanów Zjednoczonych.1 W sumie sprzedano papiery o wartości 173,2 mld USD (ok. 769,16 mld PLN). W grudniu 2022 roku Chiny wyzbyły się amerykańskich obligacji o wartości 3,1 mld USD (ok. 13,77 mld PLN), co sprawiło, że z końcem minionego roku Chiny były w posiadaniu obligacji USA o wartości 867,1 mld USD (ok. 3,85 bln PLN). To najniższa wartość długu amerykańskiego w Chinach od 12 lat. Mimo wyprzedaży obligacji Chiny nadal są drugim największym po Japonii zagranicznym wierzycielem Stanów Zjednoczonych. Jak pokazują dane z ostatnich kilkunastu miesięcy, Chiny mają coraz mniejszą ochotę na finansowanie zadłużenia budżetu amerykańskiego rządu.

Źródło: 

1 https://new.qq.com/rain/a/20230207A05Z4Y00

  https://api3.cls.cn/share/article/1268540?os=web&sv=698

Depozyty/Oszczędności

Według danych Ludowego Banku Chin (中国人民银行) z końcem 2022 roku największe depozyty zgromadzono w bankach prowincji GuangDong. Ich wartość wyniosła 32,23 bln RMB (ok. 20,10 bln PLN), czyli 7 razy więcej niż PKB Polski, przy 3-krotnie większej liczbie ludności. Jest to jedyna prowincja chińska, w której oszczędności firm, instytucji i osób fizycznych przekroczyły poziom 30 bln RMB.1

Na drugim miejscu w tej kategorii uplasowała się prowincja JiangSu (21,87 bln RMB – ok.14,00 bln PLN), na trzecim zaś Pekin (21,86 bln RMB / ok.13,93 bln PLN).

Dane: Ludowy Bank Chin (中国人民银行) i jego oddziały

Najmniejsze oszczędności zgromadzono w prowincjach:

 • NingXia (846,53 mld RMB / ok.543,78 mld PLN),
 • QingHai (762,17 mld RMB / ok.489,50 mld PLN),
 • Tybet (636,12 mld RMB / ok.408,54 mld PLN).

Wielkości depozytów w poszczególnych prowincjach w dużym stopniu są skorelowane z wielkością ich gospodarek. Im wyższy PKB, tym wyższe ich saldo.

Dane: Ludowy Bank Chin (中国人民银行) i jego oddziały

Największe oszczędności per capita na koniec 2022 roku zgromadzili mieszkańcy:

 • Pekinu (267 800 RMB, czyli ok. 172 025 PLN),
 • Szanghaju (211 600 RMB, ok.135 932 PLN),
 • Prowincji ZheJiang (127 400 RMB, ok.81 842 PLN),
 • Prowincji JiangSu (107 200 RMB, ok.68 865 PLN) oraz
 • ShanXi (94 800 RMB, ok.60 901 PLN).

Z kolei najmniej zebrali w formie zdeponowanych oszczędności mieszkańcy:

 • Tybetu (37 200 RMB, ok.23 893 PLN),
 • GuiZhou (42 400 RMB, ok.27 106 PLN),
 • YuNan (46 200 RMB, ok.29 675 PLN),
 • GuangXi (47 000 RMB, ok.30 194 PLN) oraz
 • QingHai (57 800 RMB, ok.37 133 PLN).

Tu oprócz korelacji pomiędzy PKB a wielkością depozytów istotna role odgrywa też liczba ludności, dochód rozporządzalny na mieszkańca, czy skłonność do oszczędzania.

Z punktu widzenia makro wysoki poziom depozytów przy niskiej konsumpcji to istotny problem. Większa skłonność do wydawania (mniej obaw co do przyszłości), to oczywisty napęd dla gospodarki.

Źródło: 

1 https://finance.sina.com.cn/wm/2023-02-15/doc-imyfuraq9154598.shtml

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button