WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (30.2022-36-239/1)

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie to nasz nowy cykl, dzięki któremu postaramy się dostarczać Państwu więcej informacji z Chin i o Chinach. Bazujemy przede wszystkim na źródłach chińskich.

Opinie, które prezentujemy w tym cyklu nie są opiniami naszymi, a takimi, które funkcjonują w chińskiej przestrzeni medialnej i informacyjnej.

Mamy nadzieję, że przedstawiane przez nas fakty, wydarzenia, opinie pozwolą przybliżyć Państwu obraz współczesnych Chin widzianych od środka, a nie poprzez różnej jakości pryzmaty ośrodków zewnętrznych. 

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Cały świat boryka się z wysokim cenami energii, inflacją i rosnącymi kosztami życia. Jak wygląda sytuacja Chin w porównaniu z państwami z grupy G20? Oto wybrane wskaźniki:

W lipcu średnia inflacja w krajach G20 wynosiła 3,8%. W Chinach inflacja osiągnęła poziom 2,7%

INFLACJA W KRAJACH G20

Oprócz inflacji na sytuację ekonomiczną państw duży wpływ mają ceny paliwa. Poziom ich jest bardzo zróżnicowany. W Arabii Saudyjskiej za litr benzyny 95 oktanowej trzeba zapłacić 0,62 USD, a za tę sama benzynę w Wielkiej Brytanii płacono 2,10 USD. W Chinach 95-tka kosztowała średnio 1,34 USD za litr (ok. 6,40 PLN), o 20% mniej niż we Francji czy Niemczech.

ŚREDNIE CENY PALIWA (#95)

Chiny są największym globalnie importerem gazu naturalnego (LNG). W ciągu roku ceny tego surowca energetycznego wzrosły o 27%. Chiny są relatywnie mniej zależne od tego gazu niż europejskie kraje członkowskie G20, bowiem zużycie LNG przeliczane na głowę mieszkańca jest w Chinach stosunkowo niskie. To zaledwie 25% zużycia w Niemczech, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Wpływ cen LNG na poziom inflacji w chinach jest tu zatem minimalny.

KONSUMPCJA GAZU NATUTRALNEGO NA MIESZKAŃCA

Ogólny poziom cen podstawowych dóbr konsumenckich utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie

ZMIANY CEN PODSTAWOWYCH DÓBR KONSDUMENCKICH (r/r) 2019-2022

Wzrost poziomu wynagrodzeń: od połowy 2017 roku do połowy 2019 roku było to średnio o 9% r/r, natomiast od połowy 2019 roku do połowy 2022 roku o 6% r/r.

CHINY: ŚREDNI WZROST WYNAGRODZEN – 2017-2022

Kolejne dane dotyczące PKB w Chinach nie dają wykresowego obrazu w kształcie litery „U” podobnego do tego w USA, czy Europie. Tu PKB szybko rośnie, potem szybko spada, a następnie znowu się powiększa.

WSKAZNIK WZROSTU PKB 2018-2022 (przy założeniu 2018 =100)

W sumie Chiny (mimo problemów) trzymają się mocno.

Źródło:

Motoryzacja (汽车)

W okresie pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku eksport samochodów elektrycznych zwiększył się o 90% r/r. Światowym głównym graczom na tym rynku rośnie poważna konkurencja.

Źródło:

Transport (交通运输)

Wszystkie ograniczenia i restrykcje związane z polityką „zero Covid 19” odbiły się niekorzystnie na wynikach gospodarki w pierwszym półroczu br. Polityka ta mocno dotknęła linie lotnicze oraz kolej. Chińskie koleje poniosły duże straty, na minusie są nawet koleje szybkie, które były dotychczas dochodowe (w ujęciu operacyjnym). Jak podała spółka China National Railway Group (中国国家铁路集团) jej zyski spadły o 58,5% r/r. Wzrosło zadłużenie i przekroczyło poziom 6 bln RMB (ok. 4,13 bln PLN), co oznacza wzrost o 3,45% r/r.

Rozrost linii szybkich kolei w Chinach w latach 2008-2020

Spadły znacznie przewozy pasażerskie, a wzrosły towarowe.

Źródło:

Technologie (技术)

Wydatki na badania i rozwój (R&D) w 2021 roku wyniosły w Chinach do rekordowego poziomu 2,8 bln RMB (ok. 1,925 bln PLN), co oznacza wzrost o 14.6% r/r. Najwięcej, znacznie ponad średnią krajową przeznaczyły na ten cel takie ośrodki jak Pekin, Szanghaj, TianJin, prowincje GuangDong, JiangSu oraz ZheJiang.

Wydatki państw na badania i rozwój w stosunku do własnego PKB (rok 2021)

Jak wskazują dane Państwowego Biura Statystycznego (国家统计局), Ministerstwa Nauki i Technologii (科学技术部) oraz Ministerstwa Finansów (财政部) średni wzrost tych wydatków w relacji roku do roku w okresie 2011-2020 wyniósł 12,2% r/r.,

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button