WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (36.2022-39-245/2)

Motoryzacja (汽车)

BMW podjęło decyzję o przeniesieniu w końcu 2023 roku produkcji elektrycznego modelu MINI z Wielkiej Brytanii do… Chin. Produkcje w Chinach podejmie joint venture BMW z Great Wall Motors Co., Ltd. (长城汽车有限公司) w prowincji JiangSu 江苏.

MINI Electric w 2021 roku odnotował największą dynamikę sprzedaży ze wszystkich modeli aut produkowanych przez grupę BMW (o 98% r/r). W ubiegłym roku BMW sprzedało w Chinach 846 000 aut i był to wzrost o 8,9% w porównaniu z rokiem 2020. Tylko w ciągu trzech kwartałów br. niemiecki koncern sprzedał w Państwie Środka 592 tysiące samochodów. W tej liczbie 65% stanowią auta elektryczne i hybrydowe.

Źródło:

Z dniem 1 stycznia 2023 roku posiadacze samochodów elektrycznych i hybrydowych w Szanghaju nie będą mogli korzystać z przywileju bezpłatnego otrzymania i nielimitowanego w czasie użytkowania tablic rejestracyjnych. Tak jak nabywcy pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi będą musieli brać udział w comiesięcznych aukcjach ograniczonej puli tablic.

Auta NEV stały się w Szanghaju i innych wielkich miastach Chin standardem. Nadszedł czas, by kontrolować tempo przybywania ich na zatłoczonych ulicach.

Źródło:

Transport (交通运输)

W węgierskim mieście Fenyeslitke, leżącym przy granicy z Ukrainą, uroczyście uruchomiono największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie. Hub ten obsługiwany jest w dużej mierze za pomocą maszyn i urządzeń przy wykorzystaniu technologii 5G. Zbudowano go na pow. 85 ha w ciągu 2 lat, kosztem 95,3 mln USD (ok. 448,8 mln PLN). Terminal posiada zdolność przeładunkową 1 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) rocznie. Infrastrukturę teleinformatyczną terminalu, wraz z wszystkimi urządzeniami dostarczył tu koncern HuaWei (华威).

O tej inwestycji pisaliśmy szczegółowo TUTAJ

Źródło:

Rozpoczęto budowę podziemnego hubu komunikacyjnego, który powstanie pod jednym z największych lotnisk w Chinach, czyli ShangHai Pudong International Airport (上海浦东国际机场). W ramach projektu, pod ziemią, na powierzchni 640 tys. m2 zlokalizowane zostaną stacje metra, kolei dużej prędkości (HSR), i dworzec autobusowy. Przewidywany termin oddania do użytku przełom 2025 i 2026 roku.

Źródło:

Swój pierwszy rejs na rzece ChangJiang 长江 (Jangcy) odbyła barka transportowa o napędzie elektrycznym. Jednostka ta ma ładowność 40 TEU, co oznacza, że może przewozić 40 kontenerów 20-stopowych (małych), lub 20 40-stopowych (dużych). Barka o długości 79,92 metrów i szerokości 12,66 metrów może rozwinąć prędkość do 17 km/godz. Pełne załadowanie baterii, które trwa około 20 minut, pozwala barce pokonać około 220 kilometrów.

Źródło:

Technologie (技术)

Center of the Central Cyberspace Administration of China (中央网信办举报中心) poinformowało, iż we wrześniu br. interweniowało 15,188 mln razy usuwając z sieci nielegalne, fałszywe, wulgarne, nienawistne treści. To o 5,5% mniej niż w sierpniu br. (m/m).

Źródło:

W ciągu trzech najbliższych lat, czyli do 2025 roku władze Szanghaju planują otwarcie… 200 inteligentnych fabryk (smart factories). Zakłady te w procesie produkcyjnym i zarządczym wykorzystywać będą w całej pełni możliwości, które dają osiągniecia technologii cyfrowych, metavers, sztucznej inteligencji plus (AI+). Priorytetem będzie tworzenie zakładów o niskim, lub zerowym wpływie na środowisko, charakteryzujących się jak najniższą emisją CO2.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Według danych zebranych przez firmę Henley & Partners (firma doradcza w zakresie migracji inwestycyjnej z siedzibą w Londynie; firma doradza m.in. rządom w zakresie polityki pobytu i obywatelstwa według inwestycji oraz współpracuje z nimi w celu opracowania i wdrożenia programów pobytu i obywatelstwa) wśród 20 najzamożniejszych miast świata w III kwartale 2022 roku trzy były miastami chińskimi. Na 9 miejscu tego rankingu znalazł się Pekin/BeiJing/北京, na 10 Szanghaj/ShangHai/上海, a na 12 Hong Kong/XiangGang/香港. Pekin określono mianem chińskiej stolicy miliarderów. Mieszka tu 363 multimilionerów (z majątkiem o wartości powyżej 100 mln USD, czyli ok. 494 mln PLN) oraz 44 miliarderów. W tej kategorii stolice Chin wyprzedza tylko Nowy York i San Francisco. W Szanghaju mieszka 350 multimilionerów i 42 miliarderów, a w Hong Kongu 280 multimilionerów i 28 miliarderów.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Liang

Andrzej Z. Liang 梁安基 - Od 1988 roku Chiny są jego domem. Był zaangażowany w zakładanie oraz zarządzenie spółkami czy projektami inwestycyjnymi (zagranicznymi i chińskimi). Wciąż odkrywa chinskie życie społeczne, gospodarcze oraz sam doświadcza zmian zachodzących w tutejszej rzeczywistości.

Related Articles

Back to top button