WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (40/2022/3)

Polityka (政治)   

Przewodniczący Xi JinPing (chin. 习近平) w liście z dnia 29.11.2022 do uczestników IV Chińsko-Rosyjskiego Forum Biznesu Energetycznego zapewnił, że chińsko-rosyjska współpraca energetyczna jest ważnym fundamentem pragmatycznych relacji między obydwoma krajami i pozytywną siłą zapewniającą globalne bezpieczeństwo energetyczne. Ponadto Chiny są gotowe współpracować z Rosją, w celu budowy bliższego partnerstwa energetycznego, wspierania rozwoju czystej i zielonej energii, wspólnego utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego, stabilności łańcuchów dostaw, a także wniesienia wkładu w długoterminowy, zdrowy i zrównoważony rozwój międzynarodowego rynku energii.

Czyli Chiny nadal będą jednym z największych na świecie (nie jedynym) importerów rosyjskich surowców energetycznych. Nic tutaj się nie zmieni mimo wszelkich skutków konfliktu na Ukrainie.

Źródło:

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

Nie ma wątpliwości, że gospodarka Chin z trudem unika popadnięcia recesję. W listopadzie wskaźnik koniunktury (aktywności) w przemyśle (制造业采购经理指数), czyli indeks PMI po raz kolejny znalazł się na poziomie 48 pkt. To o 1,2 pkt mniej niż w październiku. Od początku roku, czyli na przestrzeni 11 miesięcy odczyt PMI osiągnął poziom powyżej granicy 50 pkt jedynie 6 razy. Tak samo wyglądały odczyty wielu podindeksów obrazujących sytuację dużych, średnich, małych przedsiębiorstw, produkcji, usług, nowych zamówień, surowców i materiałów, zatrudnienia, czasu dostawy. Listopad był drugim najgorszym miesiącem dla przemysłu w tym roku po kwietniu (47,4 pkt).

Dane: Państwowe Biuro Statystyczne (家统计局) m/m – miesiąc do miesiąca;

Źródło:

Od stycznia do października br. produkcja szkła fotowoltaicznego w Chinach wzrosła o 70.5% r/r. Na koniec października br. 39 największych zakładów produkujących tego rodzaju szkło osiągnęło zdolność wyprodukowania 76 tysięcy ton takiego materiału dziennie.

Źródło:

Społeczeństwo (社会)

Najwięcej gminnych miast o najwyższym poziomie PKB zlokalizowanych jest w prowincjach JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江i ShanDong 山东. To ponad 50% z listy 100 najbogatszych miast gminnych w Chinach. Miasto gminne to wedle zasad chińskich statystyk miejscowość, w której mieszka od 100 tys. do 1 mln stałych mieszkańców (posiadających hukou).

Źródło:

Zdrowie (健康)

Państwowa Administracja Kontroli Zakażeń i Zapobiegania Epidemiom (chin. 国家疾病控制和预防管理局) wydała zalecenie dla władz lokalnych, aby wszelkie obostrzenia, restrykcje związane ze zwalczaniem miejscowych ognisk epidemii Covid-19 stosować z rozwagą i umiarem, mając na uwadze jak najmniejszy negatywny wpływ na życie ludzi oraz procesy produkcyjne.

W najbliższych dniach zostaną opublikowane jednolite, krajowe zasady postepowania w takich sytuacjach. Kompetencje decyzyjne odebrane zostaną tym samym władzom lokalnym, a zwłaszcza osiedlowym. Ma postępować rozluźnienie zasad, zwłaszcza lockdownów, szczególnie wobec rosnącego niezadowolenia społecznego, które powodują. Z pewnością stosowane będą jeszcze masowe testy PCR.

Źródło:

Aktualna, największa od ponad dwóch lat fala zakażeń wirusem omikron skłoniła Państwową Komisję Zdrowia (家卫生健康委员会) do wezwania lokalnych władz do intensyfikacji akcji szczepień antycovidowych oraz dodatkową dawką wzmacniającą, szczególnie osób w wieku powyżej 60 lat. Wprawdzie poziom pełnego zaszczepienia obiema dawkami w tej grupie wiekowej wynosi w kraju 86,38% to jednak już wśród tych powyżej 80 lat wynosi tylko 65,7%. Szczepienia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa w tej grupie wiekowej, najbardziej narażonej na zakażenia.

Źródło:

Sport (运动)

Zwycięzcą tegorocznego mundialu są Chiny i to mimo faktu, że reprezentacja Państwa Środka nie bierze udziału w rozgrywkach finałowych w Katarze. Chiny wygrały w kategorii korporacyjnych sponsorów. Stadiony zostały w większości wybudowane przez chińskie firmy budowalne (które zatrudniały chińskich robotników), reklamy wokół boisk, jak i tła podczas konferencji prasowych zdominowane są przez chińskie marki. Firmy z Państwa Środka wyprzedziły europejskich i amerykańskich liderów sponsoringu.

Takie spółki jak Wanda (万达), HiSense (海信), MengNiu (蒙牛), Vivo, BOSS, BYD (比亚迪), XiaoMi (小米), czy HuaWei(华为) przeznaczyły na promocję podczas mistrzostw świata w piłce nożnej ogółem 1,395 mld USD (ok. 6,30 mld PLN). Do tego ponad 70% wszystkich szalików, chorągiewek, gadżetów, materiałów reklamowo-marketingowych, jak i wszelkich drobiazgów mudnialowych wyprodukowano w YiWu 义乌 w prowincji ZheJiang 浙江. Chińskie firmy sponsorują mundial od 2010 roku, ale dopiero od 2018 roku są najważniejszym, głównym korporacyjnym reklamodawcą tego wydarzenia.

Źródło:

Kultura (文化)

Tradycyjne chińskie techniki parzenia herbaty i związane z nimi zwyczaje zostały wpisane na listę chronionego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Jest to już czterdziesty trzeci zwyczaj z Chin na tej liście, na której niematerialnych skarbów dziedzictwa kulturowego ludzkości najwięcej pochodzi właśnie z Chin.

Źródło:

Wiadomości Lokalne (地方要闻)

Pekin to pierwsze miasto, a zarazem region administracyjny Chin, który wprowadza zachęty dla przedsiębiorstw, by zatrudniały osoby pochodzące z rejonów podniesione z ubóstwa w ostatnim czasie. Zatrudnienie takiej osoby skutkuje zwolnieniem zatrudniającego ze składek ubezpieczenia socjalnego i zdrowotnego, które są obowiązkowe, a które bierze na siebie rząd municypalny. Maksymalny czas zwolnienia to 3 lata. Warunki jego uzyskania:

  • podpisana umowa o pracę na okres min. jednego roku lub dłużej oraz zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 1,2-krotność wynagrodzenia minimalnego w Pekinie w bieżącym roku;
  • przedsiębiorstwo nie znajduje się na liście prowadzących działalność z naruszeniem prawa i niegodnych zaufania.

Źródło:

Sprawy Zagraniczne (外交事务)

Media zachodnie zignorowały dwudniową wizytę w Chinach prezydenta Mongolii Ukhnaagiina Khürelsükha, która miała miejsce w dniach 27-28 listopada br. A była to wizyta istotna, ponieważ otwiera nowy rozdział relacji pomiędzy oboma państwami.

Prezydent Mongolii przyjechał do Pekinu pociągiem, który podążał trzecią linią kolejową łączącą Mongolię i Chiny. Po spotkaniu z Prezydentem Xi JinPingiem oraz premierem Li KeQiangiem obie strony stwierdziły, iż będą dalej rozwijać, pogłębiać współpracę w oparciu o trzy filary:

  • inicjatywę „Pasa i Drogi” (chin. 一带一路协议),
  • mongolskiej strategii rozwoju „Szlaku przez prerię”, globalnej inicjatywy na rzecz rozwoju i nowej mongolskiej polityki odbudowy,
  • chińskiego dwuetapowego planu strategicznego.

Te projekty mają stać się trzema siłami napędowymi dalszego rozszerzania stosunków dwustronnych. Prezydent Xi zadeklarował chęć Chin do rozwoju relacji w dziedzinie handlu, energii, górnictwa, łączności, technologii informacyjnych, a także przetwórstwa produktów zwierzęcych. Wspólnie ze stroną mongolską powołany zostanie ośrodek na rzecz zwalczania pustynnienia obszarów graniczących z pustynia Gobi i stepów mongolskich. Popierany będzie mongolski plan „Zasadźmy miliard drzew”.

Będzie rozwijana koncepcja budowy chińsko-mongolsko-rosyjskiego korytarza gospodarczego oraz projektu chińsko-rosyjskiego gazociągu, przebiegającego przez Mongolię.

W mongolskim mieście Choibalsan zatrzymuje się i przyjmuje ładunki pierwszy chińsko-europejski pociąg towarowy jadący z portu JinZhou 锦州 leżącego w północno-wschodniej prowincji LiaoNing 辽宁do Helsinek w Finlandii.

Przez ostatnie osiemnaście lat Chiny były i są największym źródłem mongolskich inwestycji i najważniejszym partnerem handlowym. Wartość ubiegłorocznej wymiany handlowej po raz pierwszy przekroczyła 10 mld USD (ok. 44,811 mld PLN). Dla porównania wymiana handlowa z Polską wyniosła w zeszłym roku 13,6 mld USD (ok. 60,943 mld PLN). Obie strony podpisały wspólne oświadczenie w sprawie promowania wszechstronnego partnerstwa strategicznego w Nowej Erze. Prezydent Xi i prezydent Khürelsükh starają się w tym roku utrzymywać regularne kontakty. Było to już ich drugie spotkanie w ciągu dwóch miesięcy.

Źródła:

Na marginesie (顺便提一下)

Śmierć byłego prezydenta ChRL oraz sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Jiang ZeMina (chin. 江泽民) została uczczona w sposób specjalny w przeglądarce Bing, należącej do amerykańskiego koncernu Microsoft. Gest zaskakujący, ale bardzo przyjacielski i nie bez znaczenia.

Moje Trzy Feny (我的三分)

Brytyjska gazeta „The Sun”, a za nią również polskie media podały informację, iż chińska telewizja CCTV Sport podczas transmisji na żywo ocenzurowała zdjęcia kibiców na trybunach, którzy (o zgrozo) ani nie mieli na twarzach masek, ani nie zachowywali „dystansu społecznego”. Chińska cenzura miała rzekomo zadbać o “odpowiednią” selekcję ujęć i rozmazywanie obrazu tłumów na trybunach. Pokazywane miały być jedynie ujęcia z dużej odległości, na których nie widać wyraźnie kibiców. A wszystko dlatego, że chiński reżim miałby się obawiać swoich obywateli, którzy utrzymywani są w nieświadomości, że świat zewnętrzny nie stosuje takich samych zasad sanitarnych jak Chiny, dla których widok ludzi bez masek stałby się „Marsylianką”, tylko po chińsku.

Dlatego też chińska cenzura miała zastosować całą gamę tricków technologicznych by oszukiwać naród.

Cóż, okazało się w zasadzie natychmiast, że każdy news jest dobry byle źle przedstawiał Chiny. Redakcja „The Sun” powołuje się na zdjęcie z Twittera. My zaś polecamy uwadze wykonane przez nas screeny z CCTV5, czyli sportowego kanału chińskiej telewizji centralnej. Bez komentarza.

Źródło:

Ponownie „zaskakują” mnie swoją przenikliwością i znajomością tematu znawcy Chin z Polski. Jeden z bardziej rozpoznawalnych, pan Radosław Pyffel, w rozmowie w radio RMF24 w dniu 28.11.2022 powiedział:

„Protesty nie rozluźnią polityki “zero covid” w Chinach. Rządy autorytarne nie mogą się cofać“.

Oj, mogą. Już 30.11. w chińskich mediach pojawiły się komunikaty informujące, że władze miasta GuangZhou 广州, ChengDu  成都, ChoingQing重庆 rozluźniają zasady lockdownów i „zero-Covid”. Podobnie władzom lokalnym Państwowa Administracja Kontroli Zakażeń i Zapobiegania Epidemiom 国家疾病控制和预防管理局nakazuje odstąpienie od dotychczas stosowanych metod.

To, że ktoś wiele lat temu był przez relatywnie krótki okres w Chinach nie znaczy wcale, że je zna, zwłaszcza te współczesne, że potrafi analizować i przedstawić ich perspektywę.

1 grudnia 2022, metro w Shenzhen – wagony pełne ludzi, po raz pierwszy od niemal 3 lat.

Jakie relacje z Chinami tacy eksperci.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Andrzej Liang

Andrzej Z. Liang 梁安基 - Od 1988 roku Chiny są jego domem. Był zaangażowany w zakładanie oraz zarządzenie spółkami czy projektami inwestycyjnymi (zagranicznymi i chińskimi). Wciąż odkrywa chinskie życie społeczne, gospodarcze oraz sam doświadcza zmian zachodzących w tutejszej rzeczywistości.

Related Articles

Back to top button