GospodarkaPolitykaWiadomości

Chiny: Forum Ministerialne z krajami Ameryki Łacińskiej w Pekinie

Dzisiaj rozpoczęło się w Pekinie pierwsze Forum Ministerialne z udziałem 20 krajów Ameryki Łacińskiej. Otwierając Forum prezydent Xi Jinping zapowiedział zainwestowanie w tych krajach w ciągu najbliższych 10 lat 250 miliardów dolarów. Dotąd, od 2010 roku, inwestycje te wynosiły „zaledwie” 10 miliardów rocznie.

Forum Ministerialne odbywa się w Wielkim Pałacu Ludowym na placu Tiananmen w Pekinie. Podczas przemówienia otwierającego konferencję, w której uczestniczą szefowie dyplomacji 20 państw członkowskich Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) prezydent Xi Jinping  oświadczył, że jego kraj pragnie wykroczyć poza stosunki dwustronne z tymi państwami, zacząć traktować je jako "blok" państw.

" Państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów to region wschodzących gospodarek o wielkim potencjale i perspektywach rozwoju" – powiedział chiński prezydent.

Chińskie inwestycje w regionie nie rosły w tym samym tempie co handel. Pekin proponuje obecnie znaczne zwiększenie inwestycji jako część swej nowej strategii w Ameryce Łacińskiej. W ciągu najbliższych dziesięciu lat wartość wymiany handlowej między Chinami i Ameryką Łacińską powinna dojść do 500 miliardów dolarów rocznie – zadeklarował prezydent Chin.

"Obie strony znalazły po przeciwległej stronie Pacyfiku to, co im najbardziej potrzebne: chińska – surowce i zasoby energetyczne,  CELAC – zbyt dla produkcji swych manufaktur" – skomentował deklaracje prezydenta Chin na Forum madrycki dziennik "El Pais". Ten sam dziennik przypomniał, że: "Od początku XXI wieku Chiny i kraje CELAC 20-krotnie pomnożyły dwustronną wymianę handlową, jednak chińskie inwestycje nie rozwijały się w tym samym tempie, a Pekin lokował dotąd w krajach CELAC zaledwie 4,1 proc. swych bezpośrednich inwestycji.”

W przeddzień inauguracji dwudniowego Forum Chiny-CELAC prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem i odbył rozmowy z szefami wielkich chińskich przedsiębiorstw. W wyniku tych spotkań uzgodniono, iż Chiny dokonają w Wenezueli inwestycji przekraczających 20 miliardów dolarów.

Rzecznik rządu chińskiego potwierdził, iż jego kraj postanowił dokonać inwestycji w takich sektorach wenezuelskiej gospodarki jak energetyka, surowce energetyczne i rolnictwo oraz dostarczyć Wenezueli nowych technologii.

Chiny wyraźnie wzmacniają swoją pozycję wśród krajów, które wcześniej znajdowały się pod silnym wpływem krajów Europy i USA. Jak widać Pekin chce umocnić się nie tylko w Afryce, ale również na kontynencie południowoamerykańskim. Inwestycje w krajach CELAC pozwolą nie tylko dać nowe impulsy chińskiej gospodarce, ale również otworzą nowe destynacje dla obywateli chińskich zainteresowanych rozpoczęciem życia poza Państwem Środka. Kraje CELAC z pewnością przyjmą jako walutę rozliczeniową w relacjach z Chinami chińską walutę.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button