Wiadomości

Chiny: gorzkie żniwa

 
Susza w południowo-zachodnich Chinach, w prowincji Guizhou trwa nieprzerwanie niemalże od początku bieżącego roku. W wyniku braku opadów wielkie obszary rolne tej chińskiej prowincji nie dadzą spodziewanych zbiorów. Żniwa, które właśnie mają miejsce w tym rejonie wywołują ogólne przygnębienie i lęk tamtejszych rolników.
 

– Takiej suszy nie pamiętam od 1973 roku – mówi Min Yingru, lat 54, sołtys wsi Bailong z prowincji Guizhou. A rok 1973 był jednym z najcięższych dla mieszkańców chińskich wsi w XX wieku. W efekcie katastrofalnie niskich zbiorów tamtej jesieni, dziesiątki milionów osób cierpiało głód, a wieleset tysięcy zmarło. W tym roku susza zniszczyła większość upraw, a to z kolei zagraża egzystencji ogromnej ilości wiejskich rodzin, dla których podstawą utrzymania są zbiory z własnych pól. Wśród chłopów prowincji Guizhou bieda jest powszechnym zjawiskiem. Aby przetrwać kolejny rok muszą szukać jakichkolwiek zajęć, aby zarobić na jedzenie dla swych rodzin.

– Jest tak sucho na polach, że nie rosną nawet chwasty – mówi Gao Dinghua, który został zmuszony do opuszczenia rodzinnej wsi w poszukiwaniu pracy. – Nasza ziemia w tym roku nie urodziła nic oprócz pyłu – dodaje.

Większość rolników, którzy zajmują się w Guizhou uprawą ryżu i kukurydy zostało zrujnowanych. Tylko ci, którzy posadzili w tym roku tytoń zdołali  zebrać niewielkie plony.

Zgodnie z informacjami z biura do spraw zwalczania skutków suszy w prowincji Guizhou 87 z 88 regionów tej prowincji zostało dotkniętych skutkami długotrwałego braku opadów. 470 zbiorników i źródeł wody wyschło kompletnie. Poważnie obniżył się lub zanikł niemal zupełnie poziom wód w 349 lokalnych rzekach a ponad 5 i pół miliona ludzi cierpi na brak wody pitnej.

Powiat Guiding, w którym znajduje się wieś Bailong należy do jednych z najbardziej dotkniętych suszą obszarów. Według informacji lokalnej administracji wszystkie podstawowe uprawy , a szczególnie ryż, proso i kukurydza, zostały kompletnie zniszczone. Lokalne władze planują między innymi przesiedlenie części rodzin, ale jakiekolwiek starania władz nie pozwolą na odzyskanie  bezpowrotnie utraconych zbiorów.

A bitter harvest

Min Dingnan, mieszkaniec wsi Bailong, powiat Guiding county, wiąże w snopki  zebrany w tym roku ryż. [Fot.: Wang Jing / China Daily]

A bitter harvest

Susza jest tak dotkliwa, że ziemia na polach spękała  jak na dnie wyschniętego  jeziora. [Fot.: Wang Jing / China Daily]

Źródło: China Daily, opracował: l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button