Wiadomości

Chiny grożą wstrzymaniem kontaktów wojskowych z USA

PEKIN/WASZYNGTON – Chiny ostrzegły Stany Zjednoczone, że planowana przez Amerykanów sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi na sumę 5,85 mld dolarów odbije się na kontaktach wojskowych między Pekinem a Waszyngtonem.

Wymiana osobowa na wysokich szczeblach, wspólne ćwiczenia i inne kontakty ucierpią z uwagi na "poważną szkodę", jaką wyrządzi ta sprzedaż – oświadczył rzecznik chińskiego resortu obrony Geng Yansheng na konferencji prasowej, na którą zaproszono tylko chińskich dziennikarzy.

Associated Press odnotowuje, że już w zeszłym roku, w związku z inną sprzedażą amerykańskiej broni Tajwanowi, kontakty wojskowe między Chinami a USA były zawieszone. Agencja dodaje, że Pekin traktuje te kontakty jako kartę przetargową, "co frustruje przedstawicieli władz USA, którzy twierdzą, że są one istotne dla budowy zaufania i unikania konfrontacji" w okresie, kiedy Chiny modernizują swą armię.

Sprzeciw Pekinu wzbudziła zgoda Waszyngtonu na unowocześnienie tajwańskiej floty 145 samolotów F-16, które USA sprzedały Tajpej w latach 90. Pekin zareagował, mimo że Waszyngton nie zgodził się na sprzedaż Tajwanowi bardziej zaawansowanej wersji tych samolotów.

Rząd w Pekinie uważa Tajwan za zbuntowaną chińską prowincję. USA są zobligowane, na mocy ustawy z 1979 roku, do zapewniania Tajwanowi broni i sprzętu wojskowego na potrzeby obronności.

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button