Wiadomości

Chiny: Co łączy Gunther von Hagens’a i Bo Xilai’a?

Chiny: Gunther von Hagens nie jest już sensacją w Europie. Przestał drażnić swoją "sztuką" europejską publiczność. Przeniósł też z Polski "wytwórnię" swoich dzieł z preparowanych ciał ludzi i zwierząt. Przeniósł ją do Chin. Istnieje podejrzenie, że jednym z jego "eksponatów" stała się kochanka Bo Xilai'a, szefa KPCh w Chongqing. Może to plotka, może to okrutna wersja wydarzeń sprzed lat.

Chińscy internauci podejrzewają, że kobieta w ciąży, której spreparowane ciało prezentowane jest na wystawie Gunther von Hagens'a w Chinach należy do Zhang Weijie, niegdysiejszej kochanki Bo Xilai'a, okrytego niesławą szefa partii z Chongqing. Zhang Weijie była powszechnie znaną prezenterką prowincjonalnej telewizji z Dalian, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach. 

von hagens, chiny, leszek slazyk, 2

Według chińskiej bulwarówki "Boxun" Zhang była kochanką Bo w 1998 roku. W tym samym roku, kiedy okazało się, że jest w ciąży z Bo bez skrupułów miała powiadomić o sprawie żonę Bo, Gu Kailai. Gu miała jakoby posłużyć się swoimi znajomościami, aby zastraszyć Zhang i pozbawić ją nie tylko szans na uznanie ojcostwa dziecka, ale również możliwości powrotu do pracy.

Po utracie pracy w telewizji Zhang miała składać petycje i skargi do władz centralnych, gdzie ponoć uznano ją za osobę niezrównoważoną psychicznie.

Zhang Weijie miała być przetrzymywana w Dalian Nanshan Hotel, gdzie kilkukrotnie usiłowała popełnić samobójstwo. Później zaginęła bez wieści. Nikomu nie są znane jej dalsze losy.

Osoby odwiedzające wystawę Body Worlds kontrowersyjnego artysty niemieckiego Gunther von Hagens'a twierdzą, że jeden z "eksponatów" wystawowych, prezentujących kobietę w ciąży kształtem ciała i czaszki przypomina Zhang Weijie.

Jednocześnie twierdzi się, że to Bo osobiście zezwolił firmie Gunther von Hagens'a na rozpoczęcie działalności w Dalian w roku 1999, pod jednym wszakże warunkiem, że twarze "eksponatów" nie będą możliwe do rozpoznania. Twierdzi się, że Gunther von Hagens miał mieć specjalne relacje z Bo Xilai'em, ale Rurik von Hagens, syn kontrowersyjnego artysty dementuje te pogłoski.

von hagens, chiny, leszek slazyk, 1

Gunther von Hagens realizuje swoje wizje artystyczne oparte o preparowane zwłoki ludzkie i zwierzęce w Chinach, ponieważ kraj ten nie ma żadnych praw, czy regulacji dotyczących preparowania oraz obrotu ciałami ludzkimi. W tych warunkach jego kolekcja Body Worlds może być rozwijana bez przeszkód. Obecnie wszystkie "obiekty" wystawiane w ramach instalacji Gunther von Hagens'a to ciała obywateli Chin.

Źródło : WCT

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button