Wiadomości

Chiny i Rosja: rozbudowa tarczy przez USA może naruszyć stabilność

ASTANA – Chiny, Rosja i cztery byłe środkowoazjatyckie republiki radzieckie tworzące Szanghajską Organizację Współpracy (SzOW) ostrzegły wczoraj, że jednostronna rozbudowa przez USA instalacji antyrakietowych (tzw. "tarczy") może naruszyć strategiczną stabilność i światowe bezpieczeństwo.

Państwa SzOW przyjęły w stolicy Kazachstanu Astanie deklarację, w której ostrzegają m.in.: – Jednostronna i nieograniczona rozbudowa tarczy antyrakietowej przez jedno państwo albo wąską grupę państw może naruszyć strategiczną stabilność i międzynarodowe bezpieczeństwo.

Nowy wyścig zbrojeń?

Rosja nasiliła ostatnio krytykę amerykańskich planów rozmieszczenia w Europie elementów tarczy antyrakietowej i nalega na wiążące gwarancje, że system ten nie osłabi rosyjskiego arsenału nuklearnego. Prezydent Dmitrij Miedwiediew ostrzegł przed nowym wyścigiem zbrojeń, jeśli Rosja i USA nie rozwiążą sporu wokół tarczy. Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Następnie do tego systemu dołączą radary rozlokowane na lądzie w południowej Europie. Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdą się radary. W dalszej fazie – około 2015 roku – USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie, w tym w Polsce.

Rosja kategorycznie sprzeciwia się instalacji elementów tarczy antyrakietowej USA w Europie, twierdząc, że zagrozi to jej bezpieczeństwu narodowemu. SzOW to powstała 10 lat temu organizacja regionalna skupiająca Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Ich powierzchnia stanowi w sumie 1/5 powierzchni kontynentu euroazjatyckiego.

Trudno ocenić realną moc deklaracji SzOW. Czy jest to manifestacja woli stworzenia bloku stojącego w opozycji do dominacji światowej USA? Żeby organizacja ta mogła funkcjonować efektywnie, musiałaby określić niekwestionowanego lidera grupy. Tu oczywistym jawi się konflikt o prymat pomiędzy Chinami, a Rosją. W tej chwili zatem ostrzeżenia i deklaracje SzOW mogą mieć jedynie wymiar działań PR skierowany na zyskanie przychylności obywateli własnych państw.

Źródło: PAP, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button