Wiadomości

Chiny i USA podpisały umowy warte 45 miliardów dolarów

W zeszłą środę doszło do podpisania przez Chiny i Stany Zjednoczone umów handlowych na łączną kwotę 45 miliardów dolarów. Chiny zobowiązały się również umożliwić Amerykanom dostęp do rządowego marketingu umownego, zyski z którego oscylują obecnie wokół 88 miliardów dolarów.Amerykańskie władze poinformowały dziennikarzy, że w skład podpisanych umów wchodzi kontrakt na zakup przez stronę chińską do 2013 roku 200 samolotów dostawczych typu Boeing.

“Podpisane przez nas umowy i porozumienia zwiększą w tym roku dochód 235,000 Amerykańskich pracowników z najprzeróżniejszych branż”, powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Chin, Hu Jintao.

Stany Zjednoczone zdecydowały się również wprowadzić do powszechnego użytku chińskie szybkie pociągi, a amerykańskie przedsiębiorstwo General Electric rozpocznie niebawem produkcję lokomotyw do tychże pociągów, które będą z kolei użytkowane w Chinach.

Umowy dadzą również początek fali zleceń dla firm i przedsiębiorstw takich jak Caterpillar, Honeywell, Westinghouse Electric i wielu innych.

Podczas spotkania z czołowymi amerykańskimi i chińskimi biznesmenami, prezydent Hu powiedział, że “z optymizmem patrzy w przyszłość”.

Źródło: CRI, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button