GospodarkaPolitykaWiadomości

Chiny: Idzie nowe…?

Chiny w nowym stylu? Przebojem chińskiego internetu staje się film opublikowany przez CCTV, a promujący 13 Plan 5 Letni, jako taki. Jak twierdzą sami Chińczycy po obejrzeniu tej animacji nic już nie będzie takie samo jak wcześniej.

Chiny, czy tego chcą, czy nie bardzo, wejść muszą na nową ścieżkę rozwoju. Stara się zdecydowanie zużyła. Omawianiem nowej zajęło się V Plenum 18 Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Jednym z sygnałów świadczących o charakterze nowego podejścia władz do nowych wyzwań społecznych i gospodarczych ma być ten oto krótki film w zdecydowanie nietypowym dla chińskich komunistów stylu:

 

Ponoć pojawiła się propozycja, czy nawet konkretna inicjatywa dotycząca nagrodzenia osoby, która po obejrzeniu tego mocno psychodelicznego filmu będzie w stanie dać jasną i precyzyjną odpowiedź jakie są najistotniejsze priorytetu kolejnej chińskiej 5 latki. Złośliwi krytycy sugerują, aby pierwszymi odpytanymi stali się członkowie chińskich gremiów, które zatwierdzają zarówno priorytety gospodarcze, jak również formę nowej komunikacji ze społeczeństwem, której przykładem ma być wzmiankowany powyżej klip.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button