Wiadomości

Chiny: Jeden z najpilniej poszukiwanych kryminalistów zastrzelony

Jak informuje China Daily dzisiaj rano w Chongqing policja osaczyła i zastrzeliła jednego z najpilniej poszukiwanych chińskich przestępców. Niejaki Zhou Kehua lat 42 ścigany był przez chińską policję w związku z zabójstwami 9 osób, których dokonał od roku 2004. Ostatniego przestępstwa dokonał w minioną niedzielę zabijając funkcjonariusza policji.

Zhou uzyskał niechlubny status przestępcy klasy "A". Jak opisywano go w listach gończych charakteryzował się szczególnym okrucieństwem i bezwzględnością wobec swoich ofiar. Wyspecjalizował się  napadaniu na osoby podejmujące większe kwoty pieniędzy z banków, co jak wiadomo w Chinach jest dość powszechnym zwyczajem w przypadku rozliczeń pomiędzy firmami. W zeszły piątek w dystrykcie Shapingpa w Chongqing zaatakował aż trzy osoby. Jedna zginęła, dwie zostały poważnie ranne. 

Zgodnie z oświadczeniem policji z Chongqing Zhou został namierzony przez tajnych funkcjonariuszy dzisiaj wczesnym rankiem, śledzony, a następnie osaczony kiedy znajdował się w garbarni niedaleko wsi Tongjiaqiao. Doszło do wymiany ognia pomiędzy przestępcą a policjantami. W rezultacie strzelaniny Zhou zginął, dwóch policjantów zostało lekko rannych.

Zastrzelenie Zhou było ukoronowaniem gigantycznej akcji przeprowadzonej przez policję w Chongqing w następstwie jego ostatnim czynów. Szefowie sił bezpieczeństwa z Chongqing zaangażowali do poszukiwań Zhou tysiące funkcjonariuszy mundurowych i tajnych. Na pomoc przybyły oddziały policji z prowincji Hunan i Jiangsu.

Wyznaczono nagrodę 500 tysięcy yuanów za informację, która doprowadzi do pojmania Zhou żywego lub martwego. Nagroda ta prawdopodobnie nakłoniła anonimową osobę do poinformowania policji o miejscu ukrywania się przestępcy. Do tej pory od roku 2004 Zhou grał na nosie policji chińskiej. Był już dwukrotnie osaczany przez znaczne siły i każdorazowo wymykał się bez szwanku.

Wszystkie nagrody pieniężne wyznaczone za jego głowę przez władze lokalne powiatów i prowincji chińskich przekroczyły w sumie kwotę 5 milionów yuanów, czyli 2,5 miliona złotych.

zhou kehua, chiny, leszek slazyk, 1

Póki co Biuro Bezpieczeństwa Publicznego otrzymało publiczną pochwałę z rąk ministra bezpieczeństwa publicznego Meng Jianzhu. Jest sukces, jest pochwała….

Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button