Wiadomości

Chiny: Już trzeci tajfun w ciągu jednego tygodnia dotarł do Chin

Pogoda na obszarze Azji Południowo-Wschodniej pokazuje w tym roku swoje najmniej atrakcyjne oblicze. Nie udało się jeszcze oszacować zniszczeń po dwóch tajfunach, które jednocześnie natarły na Chiny, a już nad wschodnim wybrzeżem kraju szaleje kolejny.: Haikui.

Wczoraj minister Chen Lei z Ministerstwa Zasobów Wodnych ChRL oświadczył, że Chiny doświadczają nieprawdopodobnych strat w następstwie powodzi oraz innych klęsk żywiołowych będących efektem nadzwyczajnej liczby tajfunów nawiedzających ChRL w ostatnim okresie.

"To pierwszy raz w historii kraju kiedy musimy się zmierzyć raz za razem aż z trzema tajfunami na przestrzeni zaledwie jednego tygodnia" powiedział minister Chen w swoim oświadczeniu.

 

W chwili kiedy służby państwowe starają się uporać ze zniszczeniami spowodowanymi przez tajfuny Saola i Damrey, które przetoczyły się nad wschodem Chin  ostatni weekend, trzecie tajfun Haikui od wczoraj zaczął się zbliżać do obszaru prowincji Zhejiang i Szanghaju.

Co więcej nowe tropikalne cyklony prawdopodobnie pojawią się w ciągu najbliższych 2 dni. Te również mogą dotrzeć do chińskiego wybrzeża.

Haikui osiągnął siłę sztormu tropikalnego, wczoraj wzmocnił się i przeobraził w tajfun. Dzisiaj nasi czytelnicy z prowincji Zhejiang informowali, że tajfun szaleje na dobre w Ningbo i Szanghaju. Wszyscy mają nadzieję, że centrum tajfunu minie Chiny kontynentalne w odległości kilkuset kilometrów, przesuwając się ponad wodami Mórz Chińskich.

Niemniej jednak silne ulewy spodziewane są w ciągu 3 najbliższych dni na terenie Szanghaju, Anhui, Fujianu i Jiangsu.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button