Wiadomości

Chiny: Kogo w Chinach stać na konsumpcję?

Zazwyczaj nie robię tego typu rzeczy, ale artykuł pana Adama Kalińskiego zamieszczony na portalu oberwatorfinansowy.pl jest na tyle ważki, że pozwalam sobie przedstawić go na stronie beta.chiny24.com w najistotniejszych fragmentach.
 
"Chińscy liderzy ruszyli w głąb kraju, aby umacniać morale i zachęcać obywateli do większej konsumpcji, która urosła tu niemal do patriotycznego obowiązku. Pobudzenie konsumpcji ma dla Chin znaczenie ekonomiczne, ale też polityczne, gdyż pozwoliłoby bardziej uniezależnić się od kaprysów rynków zagranicznych.
Czy jednak Chińczycy są już na tyle zamożnym społeczeństwem, aby faktycznie popyt wewnętrzny stał się alternatywą dla innych motorów gospodarki, takich jak eksport i inwestycje?

Choć gospodarka chińska stała się drugą na świecie, to, gdy porównamy PKB Chin per capita z innymi państwami (najczęściej stosowany wskaźnik zamożności mieszkańców danego kraju), to Chiny – wg danych MFW – są pod tym względem dopiero na 92 miejscu na świecie, z dochodem na głowę wynoszącym 8 tys. 382 dol.

Dlatego, nawet chińscy ekonomiści studzą czasem nadzieje związane z konsumpcją krajową, jako lekiem na wszystkie obecne bolączki gospodarcze kraju."

Ciąg dalszy artykułu TUTAJ

Autor: Adam Kaliński

Źródło: obserwatorfinansowy.pl

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button