Wiadomości

Chiny: kolizja superszybkich pociągów

WENZHOU / HANGZHOU / FUZHOU – Dwa superszybkie pociągi zderzyły się wczoraj wieczorem ok 20:30 czasu miejscowego w pobliżu miejscowości Wenzhou w prowincji Zhejiang. W katastrofie zginęło co najmniej 35 osób, w tym 2 obcokrajowców,  a ponad 210 zostało rannych. Wicepremier ChRL Zhang Dejiang przybył na miejsce katastrofy, aby osobiście kierować pracami zespołów ratowniczych i nadzorować śledztwo w sprawie wyjaśnienia przyczyn tego wypadku.

Do katastrofy doszło, gdy w jeden z pociągów o symbolu D3115 trafił piorun, powodując utratę zasilania. Po chwili na pociąg, który uległ awarii i stał bez oświetlenia na torze najechał z tyłu drugi skład D301.

Cztery wagony składu D301 spadły z wiaduktu kolejowego z wysokości  około 20-30 metrów. Wagony drugiego pociągu również się wykoleiły, lecz nie podano, co dokładnie się z nimi stało, ani jak poważne są uszkodzenia. Każdy wagon mógł pomieścić 100 osób. Wiadomo, że ostatnie wagony D3115 zostały zniszczone w wyniku zderzenia, nie spadły jednak z wiaduktu. Do tej pory zidentyfikowano 19 ciał spośród wszystkich 35 ofiar.

Pociąg, w który uderzył piorun, jechał z Hangzhou do Fuzhou. Do wykolejenia składu doszło w okolicy Wenzhou około godziny 20.30 czasu lokalnego (godz. 14.30 czasu polskiego) – podała Xinhua, powołując się na straż pożarną. Drugi pociąg jechał z Pekinu do Fuzhou w prowincji Fujian.

Akcja ratunkowa ciągle trwa. Specjalne oddziały ratunkowe straży pożarnej rozbierają elementy wraków przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Wszystkie ich czynności muszą być wykonywane z dużą ostrożnością dla zagwarantowania maksymalnych szans przeżycia tych, którzy przeżyli katastrofę, a tkwią uwięzieni we wraku. Nie wiadomo z jaką prędkością poruszał się pociąg D301 w chwili uderzenia w D3115. Maksymalna prędkość podróży tego pociągu to 300 km/h.

Według nieoficjalnych danych rozmiary katastrofy mogą być znacznie większe od ogłoszonych oficjalnie.

chiny, super pociag, leszek ślazyk,

Zdjęcia z miejsca katastrofy

Sieć superszybkich kolei w Chinach rozwija się w błyskawicznym tempie i jest najdłuższa na świecie; obecnie ma już 8358 kilometrów. Władze planują rozbudowanie jej w 2012 roku do 13 tys. km, a do 2020 roku – do 16 tys. km. Od końca zeszłego roku wokół tego flagowego projektu infrastrukturalnego ChRL gromadzi się coraz więcej wątpliwości, głównie dotyczących bezpieczeństwa eksploatacji, a mających swoje źródło w potwierdzonych pogłoskach związanych z nadużyciami podczas realizacji inwestycji. Nadużycia te miały odbić się na jakości użytych materiałów oraz zafałszowaniu danych, takich jak na przykład maksymalna, dopuszczalna szybkość składów, zmniejszona ostatnio do 300 kilometrów na godzinę, po ujawnieniu przez firmę Siemens danych technologii, na której bazuje cały projekt.


Źródło: China Daily, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button