SpołeczeństwoWiadomości

Chiny “Pod kopułą” – “Under The Dome”, część 1

"- Czy widziałaś kiedyś gwiazdy? – pyta kobieta zza kamery.

– Nie – odpowiada mała pyzata dziewczynka.

– A widziałaś niebieskie niebo? – pyta dziennikarka.

– Troszeczkę, kiedyś – odpowiada dziewczynka."

"Under The Dome" to film zrealizowany i wyprodukowany za własne pieniądze przez Chai Jing, niegdysiejszą gwiazdę chińskiej telewizji państwowej CCTV. Dziennikarka przez kilkanaśie miesięcy prowadziła prywatne śledztwo, a własciwie dokumentację poziomu zanieczyszczenia środowiska naturalnego na północy Chin.

Zrobiła to poruszona własnym dramtem. U jej córeczki, jeszcze w okresie prenatalnym, stwierdzono guza, wprawdzie łagodnego, ale wymagającego natychmiastowego usunięcia. Jako przyczynę powstania tej zmiany u nienarodzonej dziewczynki lekarze wskazali zanieczyszczenie środowiska. Chai Jing, jak sama mówi, dopiero w tym momencie uświadomiła sobie skalę problemu. Że w Pekinie nie ma własciwie nigdy słońca. Że smog jest codziennością. Że tam gdzie jeździ robić reportaże przyroda żywa właściwie przestała istnieć. Tak jak wielu jej rodaków po prostu przywykła do tego. Oswoiła się z codziennością. 

Film "Under The Dome" Chai Jing umieściła w internecie 1 marca tego roku. Do 3 marca obejrzano go w Chinach 150 milionów razy. 7 marca film został ostatecznie zablokowany w chińskiej sieci. Dzisiaj można go obejrzeć wyłącznie w serwisach takich jak youtube. Póki co wyłącznie z angielskimi napisami. 

Film Chai Jing pokazuje skalę problemu jakim jest degradacja środowiska naturalnego w Chinach, jak również efekty funkcjonowania niczym nie skrępowanego przemysłu. A przede wszystkim jaki te zjawiska mają wpływ na życie zwykłych ludzi.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button