SpołeczeństwoWiadomości

Chiny „Pod kopułą” – „Under The Dome”, część 5

Kolej na 5 część filmu "Under The Dome" – Chiny "Pod kopułą". Ten fragment filmu Chai Jing pokazuje, że chińskie środowisko nie jest niszczone wyłącznie wskutek spalania węgla. Za zatrucie powietrza, wody, gleby odpowiedzialne sa równiez inne formy energetyki, inne gałęzie przemysłu. Tu mowa o ropie naftowej.

To ciekawy fragment, który mógłby posłuzyć za przyczynek do poważnej dyskusji na temat tak zwanej "zielonej energetyki". Wiecie Państwo co kryje się z propagowaną tak powszechnie "energią odwracalną"? Ropa naftowa i gaz. Kiedy nie wieje wiatr i nie świeci słońce farmy wiatrowe oraz instalacje solarne muszą być sprzężone z instalacjami generującymi prąd w efekcie spalania ropy lub gazu. Czy zatem energia odwracalna, nie biorąc pod uwagę jej efektywności dla energochłonnego przemysłu, jest w stanie zdecydowanie poprawić jakość środowiska w Chinach? Ale to zupełnie inna historia niż ta przedstawiana przez Chai Jing. Ta historia nie wymaga rozważania potencjalnych skutków. Ta historia to skutki dotkliwie namacalne.

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button