SpołeczeństwoWiadomości

Chiny „Pod kopułą” – „Under The Dome”, część 8

To już 8 i ostatnia część filmu "Under The Dome" ("Pod kopułą") zrealizowanego z właśnych środków przez Chai Jing, niegdysiejszą gwiazdę chińskiej telewizji państwowej CCTV. Dziennikarka ta przez kilkanaśie miesięcy prowadziła prywatne śledztwo, a właściwie dokumentację poziomu zanieczyszczenia środowiska naturalnego na północy Chin.

Chai Jing umieściła swój film w internecie 1 marca bieżącego roku. Do 3 marca obejrzano go w Chinach 150 milionów razy. 7 marca film został ostatecznie zablokowany w chińskiej sieci. Dzisiaj można go obejrzeć wyłącznie w serwisach takich jak youtube. Póki co wyłącznie z angielskimi napisami. 

Film Chai Jing pokazuje skalę problemu jakim jest degradacja środowiska naturalnego w Chinach, jak również efekty funkcjonowania niczym nie skrępowanego przemysłu. A przede wszystkim jaki te zjawiska mają wpływ na życie zwykłych ludzi. W 8 i ostatniej części Chai Jing mówi co zwykli, przeciętni mieszkańcy Chin moga zrobić, aby pomóc ratować to co ich otacza, to czym oddychają, co piją i jedzą.

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button