Wiadomości

Chiny: Korupcja: wróg No.1 na celowniku Komunistycznej Partii Chin

Jak informuje agencja PAP Prezydent Chin Hu Jintao, otwierając w Pekinie XVIII zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), wezwał do walki z korupcją w szeregach władzy, ostrzegając, że w przypadku niepowodzenia partii państwu może grozić upadek.

– Brak właściwego podejścia do tego problemu może okazać się fatalny w skutkach dla partii i spowodować nawet załamanie partii i państwa – powiedział Hu, podkreślając, że naród poświęca wiele uwagi walce z korupcją i politycznej integralności swoich przywódców.

– Nikt nie stoi ponad prawem – oświadczył chiński przywódca, cytowany przez agencję AP. Nie odniósł się jednak bezpośrednio do głośnego ostatnio przypadku korupcji – usuniętego z biura politycznego Bo Xilai'a.

W Pałacu Ludowym, położonym przy placu Tiananmen, 69-letni Hu, sprawujący równocześnie funkcję sekretarza generalnego KPCh, bronił w półtoragodzinnej mowie inauguracyjnej bilansu swej podwójnej kadencji ( 2 razy po 5 lat) przed krytykami, nazywającymi ten czas "straconą dekadą".

Hu podkreślił, że Chiny stały się w minionym dziesięcioleciu drugą potęgą gospodarczą świata. Zaznaczył też, że konieczne jest wprowadzenie w życie "nowego rodzaju rozwoju". Wzrost gospodarczy ma być w przyszłości "bardziej zrównoważony". Władze chcą stymulować popyt wewnętrzny i zwiększać konsumpcję indywidualną. Według Hu Państwo Środka musi też stać się potęgą morską.

– Musimy mierzyć wyżej i pracować ciężej, i nadal podążać za rozwojem w drodze nauki, promować harmonię społeczną i poprawiać życie obywateli – oświadczył Hu Jintao.

Chiński przywódca obiecał rodakom podwojenie ich zarobków w ciągu dekady 2010-2020 roku. W tym czasie ma podwoić się także chiński PKB. Jak podkreśla agencja Xinhua, to pierwszy przypadek, gdy chińskie kierownictwo wyznacza publicznie cele gospodarcze.

W swoim przemówieniu Hu odciął się zdecydowanie od demokratycznych reform według wzorów zachodnich. – Nigdy nie będziemy kopiowali politycznego systemu Zachodu – powiedział.

Według obserwatorów krajowy zjazd ma na celu tylko formalne zatwierdzenie zakulisowych ustaleń personalnych. Aktualny wiceprezydent, 59-letni Xi Jinping, ma zastąpić starszego o dziesięć lat Hu na stanowisku sekretarza generalnego partii oraz prezydenta.

Przewiduje się, że oprócz zmiany na stanowisku sekretarza generalnego partii i prezydenta kraju, fotel urzędującego obecnie premiera Wena Jiabao przejmie Li Keqiang, uważany za najbliższego stronnika Hu. Eksperci określają polityków typowanych do objęcia najwyższych stanowisk jako ostrożnych, rozważnych reformatorów.

W zjeździe bierze udział ok. 2300 delegatów, wybranych przez lokalne komitety partii w całym kraju i reprezentujących 82 mln jej członków. Zjazdowi towarzyszą podwyższone środki bezpieczeństwa; przed rozpoczęciem obrad zatrzymano lub zmuszono do opuszczenia Pekinu wielu dysydentów, na innych nałożono areszt domowy.

Źródło: PAP

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button