Wiadomości

Chiny: Lei Feng wiecznie żywy

Nie wiadomo jak mogło, ale umknęło mi wczorajsze święto 5 marca. Rodakom moim ta data niewiele mówi. W Chinach Ludowych to dzień ważny, ponieważ tego dnia obchodzi się święto Lei Fenga, tragicznie zmarłego bohatera rewolucji, kanonizowanego przez samego Mao Zedonga. O Lei Fengu przypomniało mi doniesienie agencyjne o nagłej śmierci fotografa bohatera, niejakiego Zhang Juna.

Ale po kolei. Wczoraj Zhang Jun, liczący sobie 82 lata występował jako prelegent przed żołnierzami Ludowej Armii Wyzwoleńczej ChRL w mieście Shenyang. Podczas prelekcji doznał ataku serca, w wyniku którego zmarł na miejscu. Zhang Jun wstąpił w szeregi Armii w 1946 roku, a w 1960 miał poznać Lei Fenga, z którym połączyła go przyjaźń. Zhang wykonał wiele zdjęć swojego przyjaciela, które po śmierci Lei Fenga stały się elementem maoistowskiej propagandy.

lei feng, chiny, leszek slazyk, 2

lei feng, chiny, leszek slazyk, 3

Autentyczność owych zdjęć była wielokrotnie podważana. Lei zanim stał się obiektem komunistycznego kultu był zwykłym, niczym nie wyróżniającym się żołnierzem. Nie było powodów dla których miałby stać się obiektem wykonywania zdjęć na najwyższym podówczas dostępnych poziomie technicznym. Zhang Jun wielokrotnie zapewniał, że zdjęcia są autentyczne. Nikt w Chinach Ludowych rzecz jasna w to nie wątpi…

Kim był Lei Feng?

Urodził się 18 grudnia 1940 w Wangcheng w prowincji Hunan (blisko miasta Leifeng, które otrzymało nazwę po jego śmierci), jako Lei Zhengxing w rodzinie ubogich chłopów. Został sierotą w wieku 7 lat. Najpierw jego ojca zabili Japończycy, a potem matka popełniła samobójstwo po molestowaniu, jakie spotkało ją ze strony syna miejscowego obszarnika. Chłopiec został wówczas adoptowany przez starszych krewnych i zmienił imię na Feng.

Od najmłodszych lat Lei Feng przejawiał nienawiść do obszarników, nie tylko ze względu na samobójstwo matki, ale także dlatego, że sam jako dziecko został napadnięty w lesie, kiedy rąbał drewno, przez żonę obszarnika. Z tego powodu miał się przyłączyć do młodzieżowego korpusu Komunistycznej Partii Chin. W 1960 roku został członkiem jednostki transportowej Armii Ludowo Wyzwoleńczej. Był filigranowej postury – mierzył 154 cm i ważył 55 kg, ale dzięki pracowitości i przynależności do partii piął się w wojskowej hierarchii.

lei feng, chiny, leszek slazyk, 4

Według oficjalnej biografii Lei Feng zasłynął swoim altruizmem. Żołd przeznaczał na wspomaganie ubogich, np. przeznaczył zaoszczędzone 200 yuanów na potrzeby jednej z komun ludowych (0,1 yuana wystarczało wówczas na dzienne wyżywienie dla jednej osoby). Chętnie pomagał kolegom m.in. cerując im skarpetki.

Lei umarł bardzo młodo w wypadku. W wieku 22 lat zginął pod telefonicznym słupem, przewróconym przez wojskową ciężarówkę. Po śmierci ukazały się jego dzienniki, które przyczyniły się do rozpowszechniania jego wizerunku jako przykładu radosnej i szlachetnej postawy w życiu osobistym i zawodowym.

lei feng, chiny, leszek slazyk, 5

Śmierć młodego żołnierza została wykorzystana do uruchomienia kampanii "Ucz się od Towarzysza Lei Fenga". Została ona rozpoczęta w 5 marca 1963 przez przewodniczącego Mao Zedonga i był preludium do rewolucji kulturalnej. Z początku obejmowała ona studiowanie dzienników Lei Fenga i pomaganie innym. W okresie rewolucji nabrała bardziej radykalnego charakteru. Dzień Lei Fenga jest obchodzony w ChRL do dziś, choć obecnie jest tematyka obejmuje takie tematy jak np. bezpieczeństwo w ruchu drogowym (sic!).

Lei Feng stał się jedną z postaci wzorowych w komunistycznej propagandzie. Miał gloryfikować takie cechy, jak nieugięta wiara w komunistyczne ideały, całkowite oddanie się woli partii, samodoskonalenie i pomoc innym. Liderzy KPCh sławili Lei Fenga szczególnie jako personifikację altruizmu, prawdziwie bezinteresowną jednostkę. Chociaż jego historyczna autentyczność stawiana jest pod znakiem zapytania to jednak ideały i niejaka „otoczka” związana z czynami bohaterskiego Lei Fenga jest mocno zakorzeniona w świadomości obywateli Państwa Środka.

Lei Feng pozostaje legendą w Chinach kontynentalnych i poza ich granicami. Nauka o czynach Lei Fenga jest nadal obowiązkowa w systemie edukacyjnym CHRL. Jego wizerunek często widnieje przed wejściem do wielu wiejskich szkół podstawowych. Wiele z filmów ukazujących jego życie funkcjonują jako obowiązkowe w szkolnictwie.

5 marca został oficjalnie ustanowionym dniem „Nauki od Lei Fenga”. Owego dnia młodzież szkolna wykonuje porządkowe prace takie jak sprzątanie parków, szkół i miejsc użyteczności publicznej. Lokalne media przy okazji tego święta często relacjonują wydarzenia.

W marcu 2006 roku ukazała się gra online zatytułowana „Ucz się od Lei Fenga” w której gracz musi robić dobre uczynki, zwalczać szpiegów, wrogów ludu oraz kolekcjonować pamiątki po przewodniczącym Mao. W przypadku wygranej gracza, dostępuje on zaszczytu spotkania w wirtualnej rzeczywistości samego Mao.

Redaktor

Źródło: Shanghaiist, Wikipedia

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button