Wiadomości

Chiny: Miliarderów ci u nas dostatek

W miniona środę Forbes China opublikował listę najbogatszych mieszkańców ChRL za rok 2013. Na liście tej znalazło się 168 Chińczyków z majątkiem szacowanym powyżej 1 miliarda dolarów. To liczba większa aż o 55 osób od tej ogłoszonej przez Forbes China w zeszłym roku. Pierwsze miejsce w rankingu zajął hegemon rynku nieruchomości Wang Jianlin, prezes Dalian Wanda Group, którego wartość oszacowano na 14,1 miliarda dolarów.

Jak napisano w komentarzu redakcyjnym do rankingu jesdnym z największych generatorów bogactwa w Chinach stała się telefonia komórkowa, a także internet coraz bardziej unifikujący się z telefonią komórkową. Nie jest zatem przypadkiem, że na liście najbogatszych Chińczyków jest tak wielu reprezentantów tyhc branż:

– na miejscu 3 Robin Li, dyrektor zarządzający Baidu

– na miejscu 5 Ma Huateng, dyrektor zarządzający Tencent

– na miejscu 7 Jack Ma, założyciel i prezes Alibaba Group (której część akcji kupiło ostatnio Yahoo)

Wszyscy oni w znacznym stopniu powiększyli swoje majątki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, stosując agresywną strategię powiększania rynku i dystansowania swojej konkurencji.

Chiny dzisiaj to także największy na świecie rynek motoryzacyjny. Stąd też obecność w rankingu aż 8 przedstawicieli tej branży. Najbogatszym przedstawicielem tej grupy jest Wei Jianjun, prezes Great Wall Motor z majątkiem 9 miliardów dolarów.

Fatalny stan środowiska naturalnego ChRL pozwolił pojawić się na liście debiutantowi, Li Hejunowi z Hanergy Holding z Pekinu. Ten przedsiębiorca, związany z branżą energii odnawialnej wskoczył na listę najbogatszych niezwykle efektownie, bowiem z majątkiem ocenianym na 10,9 miliarda dolarów stał się najwyżej "wycenionym" tegorocznym debiutantem i uplasował się na 4 miejscu rankingu.

Chiny pod względem licby miliarderów zajmują 2 miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych. Najwięcej miliarderów chińskich mieszka w Pekinie. W tym roku jest ich tam 58. W szanghaju mieszka i pracuje zaledwie 37. Najmłodszymi tegorocznymi miliarderami są Yan Huiyan z Country Garden oraz Li Zhaohui z Haixin Industrial. Obaj liczą sobie po 32 lata. Najstarszym członkiem tego elitarnego towarzystwa jest Yao Junhuo, szef Meijin Energy Group, który w tym roku obchodził 82 urodziny.

 

Źródło: Forbes

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button