TechnologieWiadomościWiadomości

Chiny na drodze do niezależności w produkcji mikroprocesorów

Chiny intensyfikują działania zmierzające do uniezależnienia się od zachodnich technologii w zakresie produkcji komponentów półprzewodnikowych, aby przełamać monopole i zapewnić stabilność własnych łańcuchów dostaw. Stopniowo pokonują kolejne bariery technologiczne, zbliżając się do możliwości samodzielnego wytwarzania najbardziej zaawansowanych chipów. Ostatnie informacje przekazane przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych (chin. 工业和信息化部) zdają się to potwierdzać.

Pierwsza z nich dotyczy rozpoczęcia procesu opatentowania pierwszych dwóch wyprodukowanych maszyn do litografii półprzewodników w głębokim ultrafiolecie (DUV). Według ministerstwa maszyny te umożliwiają produkcję chipów o parametrach poniżej 8 nm. Nie wiadomo jeszcze, jak bardzo przybliża to Chiny do wytwarzania układów 4 nm lub 3 nm, ponieważ szczegóły nie zostały ujawnione, ale jest to bez wątpienia istotny krok w tym kierunku. Dotychczas Chiny były całkowicie uzależnione od importu takich maszyn z Holandii, Japonii, Korei Południowej oraz USA.

Druga informacja dotyczy tego, że Chińskie Centrum Badań nad Superkomputerami (chin. 中国超级计算机研究中心) samodzielnie opracowało i przygotowało do produkcji pierwszy chiński mikroprocesor 4 nm. To kolejny kamień milowy na drodze do opanowania najnowocześniejszych technologii. Już wcześniej chińskie firmy udowodniły, że mogą produkować chipy 7 nm (przykładem jest zeszłoroczny smartfon HuaWei Mate 60).

Z kolei firma XiaoMi (chin. 小米) poinformowała, iż z powodzeniem zaprojektowała pierwszy w Chinach procesor do smartfonów wykonany w procesie 3 nm. Informację tę przekazał Tang Jian Guo (chin. 唐建国), główny ekonomista Miejskiego Biura Gospodarki i Technologii Informacyjnych w Pekinie (chin. 北京市经济和信息化局). Wiceprezes ds. marketingu Xiaomi, Wang Teng (chin. 王腾), wyjaśnił, że smartfony w nowej serii Xiaomi 15 Ultra będą droższe od poprzedników ze względu na zastosowanie tego nowego procesora.

Jeśli XiaoMi jest w stanie projektować procesory 3 nm, oznacza to ogromny postęp w materii produkcji tego typu komponentów półprzewodnikowych. Ale nie oznacza to, że XiaoMi może samo produkować takie procesory na własny użytek.

Głównym wyzwaniem stojącym przed chińskimi ośrodkami badań i rozwoju komponentów półprzewodnikowych pozostaje osiągnięcie poziomu tajwańskiego giganta produkcji mikroprocesorów, czyli Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (TSMC, chin. 台灣半導體), jedynej firmy na świecie zdolnej produkować chipy 3 nm. XiaoMi, żeby uzyskać zaprojektowany przez siebie mikroprocesor musi skorzystać z usług TSMC.

Warto jednak zaznaczyć, że Chiny koncentrują się na wytwarzaniu mikroprocesorów starszych generacji, które znajdują szerokie zastosowanie w motoryzacji, robotyce, sprzęcie AGD, smartfonach i zastosowaniach przemysłowych. Znacząca część tych chipów trafia na eksport, a udział Chin w globalnym rynku układów scalonych w wymienionych sektorach wynosi już około 30%. Choć produkcja najbardziej zaawansowanych technologicznie chińskich chipów dopiero się rozpoczyna, droga od koncepcji do przemysłu jest dziś znacznie krótsza niż 10, 20 czy 30 lat temu. Dlatego należy śledzić postępy branży półprzewodnikowej w Chinach.

Na podstawie:

  • 163.com;
  • weibo.com;
  • tieba.baidu.com;
  • baijiahao.baidu.com;
  • cloud.tencent.com;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button