Wiadomości

Chiny: Najdłuższa linia super pociągu uruchomiona

Jak poinformowało dzisiaj BBC w ślad za chińską agencją Xinhua, uruchomiono właśnie nową linię super szybkiego pociągu na trasie Pekin – Kanton. Linia ta liczy bagatela 2298 kilometrów.

To póki co najdłuższa linia super szybkiego pociągu na świecie. Pierwszy pociąg odjechał ze stacji w Pekinie w kierunku Kantonu rankiem 26 grudnia, w rocznicę urodzin Mao Tse-tunga. Po drodze pociąg zatrzymuje się na 35 stacjach, m.in. w większych miastach, jak Wuhan czy Changsha.

Pociągi mają osiągać na tej trasie do 300 km/godz., skracając dotychczasową długość podróży kolejowej na tym dystansie o ponad połowę. Dotąd wyprawa z Pekinu do Kantonu pociągiem trwała 22 godziny – teraz będzie to poniżej 10 godzin.

Projekt super szybkich kolei ma dla Pekinu wymiar priorytetowy i propagandowy. Chiny chwalą się, że do ich konstruowania posłużono się jedną z najbardziej rozwiniętych technologicznie koncepcji inżynierii kolejowej. Jednocześnie wokół tego projektu zebrało się w mijającym roku wiele wątpliwości. Szef projektu, minister kolejnictwa ChRL został oskarżony o korupcję i zdjęty ze stanowiska. Były główny inżynier super kolei opublikował artykuł, w którym wskazał na wiele nieprawidłowości mających miejsce przy budowaniu i eksploatacji rosnącej zbyt – według niego – sieci kolejowej. Wyciszono skutecznie sprawę zeszłorocznej katastrofy w Wenzhou, w której zginęło oficjalnie 40 osób. Firma Siemens, która sprzedała Chinom technologię, na której bazuje cały projekt wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że Chińczycy znacznie przekraczają określone kontraktem dopuszczalne szybkości eksploatacyjne pociągów. Według Niemców pociągi nie powinny jeździć szybciej niż 320 kilometrów na godzinę. Chińczycy chcieli podnieść tą prędkość aż o 60 kilometrów. Uzasadniali to udanymi próbami bicia maksymalnej prędkości, przekraczając 518 kilometrów na godzinę. Po wypadku w Wenzhou ogłoszono, że prędkość eksploatacyjna super szybkiego pociągu w CHinach wynosić będzie 250 kilometrów na godzinę.

Źródło: China Daily, opracował: L.S.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button