Wiadomości

Chiny nie zmienią polityki planowania rodziny

PEKIN – Chińska polityka planowania rodziny praktycznie nie zmieni się przez pięć najbliższych lat, powiedziała Li Bin, przewodnicząca Komisji Populacji Krajowej i Planowania Rodziny, w wywiadzie dla Xinhua Agency,
Dodała również, że priorytetem jest w tej chwili utrzymanie wskaźnika urodzeń na niskim poziomie, ponieważ kraj jest przeludniony a zasobów własnych kraju ledwo starczy na wyżywienie obecnej populacji.

W Chinach ponad 200 milionów ludzi regularnie migruje w poszukiwaniu pracy. Większość z nich urodziła się po roku 1980 i wchodzi teraz w wiek rozrodczy. Li wyraziła pogląd, że każda lokalna społeczność powinna zapewnić migrującym swobodny dostęp do środków antykoncepcyjnych i umożliwić im korzystanie z porad lekarskich.

Powiedziała także, że gwałtownie starzejąca się populacja i dysproporcja płciowa rodzących się dzieci (w Chinach rodzą się głównie chłopcy) to tylko jedne z wielu problemów, z którymi Chiny będą musiały zmierzyć się w najbliższej przyszłości.

Przewiduje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat populacja miast przewyższy w Chinach populację wsi.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button