Wiadomości

Chiny odbudują zniszczone tybetańskie klasztory

TYBET – Jeszcze w tym roku ukończona zostanie odbudowa 62 tybetańskich klasztorów, które uległy zniszczeniu w wyniku ponad siodmiostopniowego trzęsienia ziemi w Yushu. Do końca bieżącego roku zostaną również ukończone wstępne prace naprawcze kolejnych 25 klasztorów.

Władze przeznaczyły na odbudowę kwotę jednego miliarda yuanów (około 500 milionów złotych).

W wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce 14 kwietnia,  życie straciło 2700 przedstawicieli 350-tysięcznej populacji Tybetańczyków zamieszkujących region. Trzęsienie zniszczyło również 87 klasztorów, z czego 10 doszczętnie.

W zeszłą sobotę rozpoczęła się odbudowa ponad 700-letniego klasztoru w Trangu, który ucierpiał najbardziej. W jego murach znajdowało się 3000 popiersi Buddy oraz tysiące buddyjskich rękopisów, z których wiele udało się uratować.

Trangu to jeden z trzech najważniejszych klasztorów w Yushu. Dwa pozostałe – Gyegu i Renyak – również ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi, a ich naprawa rozpocznie się niebawem.

 

Źródło: The Global Times

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button