Wiadomości

Chiny odwołały spotkanie z norweską minister

OSLO – Chińskie władze odwołały dzisiaj spotkanie z norweską minister w związku z nadaniem przez norweski Komitet Noblowski Pokojowej Nagrody Nobla więzionemu dysydentowi Liu Xiaobo. Pani Minister Rybołówstwa Lisbeth Berg-Hansen przybyła już do Chin wczoraj, aby przygotować się do planowanego na środę spotkania, które miało odbyć się w Szanghaju.

– Komitet noblowski jest ciałem niezależnym od parlamentu czy rządu norweskiego, powiedziała pani minister przed swoim wylotem do Chin. Dlatego też – dodała – nie widzę powodu dla jakichkolwiek restrykcji wobec Norwegii jeśli komukolwiek nie podoba się laureat tegorocznej nagrody.

Tego samego dnia – w piątek – oficjalne media chińskie określiły nagrodzenie Liu Xiaobo mianem czynu nieprzyzwoitego, który będzie miał wpływ na pogorszenie się relacji pomiędzy Chinami a Norwegią.

Norwegia i Chiny są największymi na świecie eksporterami ryb. Chiny importują z Norwegii łososie, które przetwarzają i dostarczają na rynek japoński. Pani minister miała odwiedzić Chiny w związku z wyeksportowaniem do Chin 10-cio milionowego łososia od czasu uruchomienia wymiany handlowej z Chinami w tym zakresie w 1988 roku.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button