Wiadomości

Chiny odwracają się Kaddafiego

Chiny wezwały do "trwałego przekazania władzy" w Libii i oświadczyły, że są w kontakcie z powstańczą Narodową Radą Libijską.

Wskazuje to wyraźnie, że Pekin skłania się ku uznaniu sił zwalczających Muammara Kaddafiego – pisze agencja Reuters.

Chiny "szanują wybór Libijczyków i mają nadzieję na trwałe przekazanie władzy" – oświadczył w Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Ma Zhaoxu.

"Zawsze przypisywaliśmy znaczenie ważnej roli odgrywanej przez Narodową Radę Libijską w rozwiązywaniu problemów Libii, i utrzymujemy z nią kontakt" – głosi oświadczenie.

Jego autorzy wyrazili nadzieję, że "nowy rząd podejmie skuteczne kroki, przyciągnie siły różnych frakcji i przywróci porządek społeczny tak szybko jak to możliwe".

Pekin do tej pory nie uznał formalnie powstańczych sił jako nowych przywódców Libii. Ale zarówno oświadczenie MSZ, jak i komentarze innych przedstawicieli chińskich władz wskazują, że Pekin odwrócił się od Kaddafiego i skłania ku powstańcom, którzy zmierzają do przejęcia całkowitej kontroli nad Trypolisem.

Wcześniej Chiny wyraziły nadzieję na udział w procesie "odbudowy Libii, wspólnie ze wspólnotą międzynarodową". 

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button