Wiadomości

Chiny płacą władzom Nepalu za łapanie tybetańskich uchodźców

WikiLeaks ujawniło depesze amerykańskiej ambasady w Chinach, z których wynika, że Chiny przekazują nepalskiej policji korzyści majątkowe w zamian za łapanie tybetańskich uchodźców, którzy uciekają z kraju unikając prześladowań.
Jedna z depesz nadesłana przez anonimowego oficera z ambasady w New Delhi w lutym tego roku zawiera informację, że Chiny “przekazują nepalskiej policji korzyści majątkowe w zamian za przekazywanie im Tybetańczyków, którzy zostali złapani podczas próby opuszczenia Chiny.”

Z kolejnej depeszy ujawnionej w zeszłą niedzielę wynika, że “Pekin nakazał władzom Katmandu podwoić patrole na granicy w celu utrudnienia uchodźcom przedostania się do Nepalu.”

Rzecznik nepalskiej policji w Katmandu odpiera zarzuty nazywając je “bezpodstawnymi”. “Aresztujemy ludzi, którzy dostają się do Nepalu nielegalnie i przekazujemy ich nepalskiemu urzędowi imigracyjnemu”, wyjaśnił.

Każdego roku tysiące Tybetańczyków decyduje się na trudną i niebezpieczną podróż do Nepalu w celu uniknięcia politycznych i religijnych represji ze strony Chin.

Na mocy nieformalnego porozumienia rządu z agencją imigracyjną ONZ, które weszło w życie w roku 1989, umożliwiono Tybetańczykom bezpieczne przejście przez Nepal do Indii, gdzie przebywa obecnie na wygnaniu ich duchowy przewodnik Dalaj Lama. Po zamieszkach, które miały miejsce w Tybecie w marcu 2008, Chiny wzmocniły ochronę granicy i zaczęły wywierać nacisk na władze Nepalu w celu zatamowania ruchu uchodźców.

Lobsang Choedak, rzecznik rezydującego obecnie w Indiach ruchu tybetańskiego na wygnaniu, potwierdził, że liczba uchodźców drastycznie zmalała od czasu zamieszek w marcu 2008, ale sprawę łapówek pozostawił bez komentarza.

Władze Nepalu przeprowadziły przymusową repatriację trzech tybetańskich uchodźców w czerwcu tego roku, co zostało potępione przez agencje imigracyjną ONZ, Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców...

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button