GospodarkaWiadomości

Chiny: PMI wciąż pod kreską

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem styczniowe dane PMI dotyczące chińskiego sektora przemysłowego. Dane te wskazują na niewielkie pogorszenie warunków w tym sektorze na początku 2015 roku. Dane Narodowego Biura Statystycznego ChRL są mniej optymistyczne. Zaskakujące.

Główny indeks PMI dla chińskiego sektora przemysłowego według raportu HSBC i Markit Economics ukształtował się w styczniu 2015 roku na poziomie 49,7, odnotowując niewielką poprawę w stosunku do grudniowego odczytu (49,6). Dla przypomnienia: indeks PMI to upraszczając wskaźnik powiększania (lub redukowania) zapasów magazynowych w firmach produkcyjnych. Zwiekszające się zapasy znamionują wpływ nowych zamówień, przygotowania do nowych zleceń. Spadek zapasów oznacza spadek ilości zamówień. Dla tego indeksu punkt równowagi określono na wysokości 50 punktów Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza poprawę sytuacji, a poniżej – pogorszenie.

Produkcja w Chinach, według raportu HSBC, nieco wzrosła w zeszłym miesiącu, a w obszarze liczby nowych zamówień doszło do ustabilizowania sytuacji. Jednocześnie pogorszyły się dane dotyczące zatrudnienia (piętnasty miesiąc z rzędu). Względnie słaby popyt doprowadził do zmniejszenia zapasów przez firmy z tego sektora. Wskutek niższych cen surowców, doszło do najostrzejszego spadku kosztów produkcji od marca 2009 roku, co przyczyniło się do znacznego spadku cen wyrobów gotowych.

Tymczasem Narodowe Biuro Statystyczne Chin opublikowało odczyty indeksu PMI z podziałem na wielkość przedsiębiorstw. I tu pojawia się bardzo niepokojąca informacja. dotycząca zakładów produkcyjnych średnich i małych. Dla tych firm chińskich styczniowy odczyt indeksu PMI określono na poziomie 46,4 punktów, z informacją uzupełniającą, że uległ on poprawie w porównaniu z grudniem 2014, kiedy to wynosił 45,5 punktów. Tak jak wszędzie na świecie również w Chinach firmy małe i średnie stanowią najważniejszą i najliczniejszą grupę przedsiębiorstw. One dają zatrudnienie największej ilości osób, one generują największą część PKB kraju. Ich problemy z pozyskiwaniem nowych zamówień, malejącą wielkościa produkcji mają o wiele powazniejszy wpływ na kondycję chińskiej gospodarki, niż firmy, które zazwyczaj badane sa przez HSBC i Merkit.

Otwartość Narodowego Biura Statystycznego w przekazywaniu tego typu informacji powinna zastanawiać. Może oznaczać pewność Pekinu co do zbliżających się turbulencji ekonomicznych, z którymi przyjdzie Chinom i Chińczykom borykać się w całkiem niedalekiej przyszłości.

Źródło HSBC Bank Polska S.A., China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button