GospodarkaWiadomości

Chiny: PMI w dół, gospodarka zwalnia

Kwietniowe dane PMI opublikowane dziś nad ranem przez Markit Economics i HSBC wskazują na dalsze pogarszanie się kondycji chińskiego sektora przemysłowego. Wskaźnik PMI dla tego sektora ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 48,1 (w porównaniu do 48,0 w marcu). Tym samym okres pogarszania się warunków w tym sektorze wydłużył się do 4 miesięcy (tzn. wskaźnik PMI utrzymuje się na poziomie ponizej 50 punktów czwarty miesiąc z rzędu).

Komentując kwietniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Ostateczny kwietniowy odczyt wskaźnika PMI ukształtował się na poziomie 48,1, wykazując niewielką poprawę w stosunku do marcowego odczytu na poziomie 48,0, ale jednocześnie pogorszenie w stosunku do wstępnego odczytu 48,3. Najnowsze dane wskazują na wolniejsze tempo spadku popytu krajowego, który pozostał jednak słaby. Jednocześnie doszło do pogorszenia sytuacji zarówno w obszarze nowych zamówień eksportowych, jak i zatrudnienia, a oba indeksy oddające sytuację w tych obszarach ostatecznie okazały się słabsze niż wynikało to z wstępnych danych. Wskazuje to na kontynuację "tracenia rozpędu" zarówno przez sektor przemysłowy, jak i gospodarkę w szerszym ujęciu. W ciągu ostatnich kilku dni Pekin wprowadził kolejne reformy, które mogą wspierać wzrost przez nowe inwestycje sektora prywatnego. Naszym zdaniem będą jednak potrzebne działania na większą skalę, aby zapewnić odzyskanie rozpędu przez gospodarkę".

Istotą problemu Chin jest skala. Ta od lat umyka komentatorom i specjalistom. Weźmy dla porównania kraj taki jak Estonia. Niewielki obszar, niewielka populacja. Sąsiedztwo Finlandii, Szwecji oraz Rosji. Storzenia warunków dla poprawy sytuacji ekonomicznej to wyłącznie kwestia odpowiedniego planu systematycznie wprowadzanego w życie. Estonia to ćwiartka niewielkiej chińskiej prowincji. Ludność Estonii odpowiada ilości mieszkańców powiatowego chińskiego miasta. Ogarnąć taki organizm państwowy w wielu jego aspektach to sprawa stosunkowo prosta. Ci, którzy widzieli Tallin na początku lat 90-tych XX wieku, a potem całkiem niedawno wiedzą co mam na myśli. Kraj wielkości kontynentu jakim są Chiny, z 1 miliardem 400 tysiącami mieszkańców, to grubsza sprawa. Porównując: to jak prowadzenie motorówki z jednym silnikiem o niewielkiej mocy i sterowanie wielkim, przeładowanym, pełnym usterek konstukcyjnych tankowcem. Motorówka reaguje szybko na ruchy kierownicą, zmienia kierunki, może nawet zawrócic niemal w każdej chwili. Tankowiec na wszystko potrzebuje czasu i dużej przestrzeni. Dzisiejsze decyzje Pekinu nie przyniosą efektów jutro. Pewne jest to, że nic nie jest pewne. Szczególnie wtedy, gdy specjaliści od wielkiej ekonomii proponują wprowadzenie "działań na większą skalę, aby zapewnić odzyskanie rozpędu przez gospodarkę". Grunt to trzymać się ogólników.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button