GospodarkaWiadomości

Chiny: PMI sektora przemysłowego za luty – 48,5

Opublikowane ostateczne lutowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wskazują na pogorszenie warunków w tym sektorze. Finalny odczyt wskaźnika PMI za luty ukształtował się na poziomie 48,5, niższym niż w styczniu (49,5) i najniższym od 7 miesięcy. Każdy odczyt poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie kondycji sektora, a powyżej 50 punktów - poprawę.

Komentując te dane, Hogbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział: "Ostateczny odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego stanowi potwierdzenie słabości wzrostu produkcji. Coraz wyraźniejsze są oznaki narastającego zagrożenia dla wzrostu PKB. Powinno to stanowić sygnał dla władz do dostosowania polityki w taki sposób, aby umożliwiła stabilizację oczekiwań rynkowych i tempa wzrostu w nadchodzących kwartałach".

Przypomnę: Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo (co miesiąc) o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Większe zakupy i wynikające z nich zapasy oznaczają po prostu większe otrzymane zamówienia od klientów, większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów świadczy o malejących planach produkcji, a więc zmniejszających się zamówieniach.

W realiach kurczącego się eksportu i braku dla niego alternatywy obniżanie zapasów w fabrykach są zjawiskiem naturalnym. W kategoriach makroekonomicznych sytuację tą poprawić moga na przykład zamówienia wojskowe. Taki plan przedstawił w środę premier Li Keqiang. Budżet zbrojeniowy Chin wzrośnie o 12,2% do sumy 132 miliardów dolarów, które zostana przeznaczone na ten cel. Biorąc pod uwagę ostatnie działania Chin w obszarze dozbrajania armii jednym z głównych beneficjentów będzie marynarka wojenna ChRL. Chiny w ostatnich miesiącach wyraźnie wzmacniają swoją obecność na wodach wzdłuż granic od Rosji, Korei, Japonii, aż po Wietnam. Innym obszarem inwestycji stanie się szeroko rozumiana branża IT służąca celom wojskowym, tym ofensywnym, jak i defensywnym.

Czy istnieją realne szanse innej formy wzmocnienia popytu wewnętrznego, który mógłby zrównoważyć kurczący się eksport? W sytuacji, gdy chińscy konsumenci pozbawieni są takich systemów jak powszechny system emerytalny, czy system opieki społecznej, wszelkie niepokojace sygnały makroekonomiczne wywoływać będą skłonność do oszczędzania, lub poszukiwania drogi dla inwestycji niekonwencjonalnych. Chińscy drobni i średni przedsiębiorcy nie mają klarownych instrukcji gdzie skierować swoją energię i zgromadzone środki. Jak dotychczasową formułe działania, tak i nową musi za nich wymyślić władza. Ta zaś nie ma pomysłu, który uczyniłby szczęśliwymi wszystkich dotychczasowych beneficjentów przemian ekonomicznych w Chinach Ludowych. Gdyby miała, podzieliłaby sie nim w tym tygodniu podczas posiedzeń Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej, jak i Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Nie podzieliła się.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button