GospodarkaWiadomości

Chiny: PMI wciąż poniżej 50 punktów

Opublikowane dziś nad ranem przez HSBC i Markit Economics majowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wskazują na marginalne osłabienie  warunków w tym sektorze. Ostateczny majowy odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego ukształtował się na poziomie 49,4, odnotowując wzrost w stosunku do kwietniowego odczytu (48,1).

Odczyt wskaźnika PMI poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w sektorze, zać powyżej 50 punktów – poprawę.

Komentując majowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Ostateczny majowy odczyt wskaźnika PMI potwierdza stabilizację sytuacji w chińskiej gospodarce, niemniej jednak jest jeszcze za wcześnie na  twierdzenie, że zakończył się okres spadków i dojdzie do odbicia, szczególnie w świetle osłabienia sytuacji w sektorze nieruchomości. Brak trwałej poprawy wzrostu uzasadnia mocniejsze wsparcie ze strony władz. Oczekujemy stopniowego luzowania zarówno polityki monetarnej, jak i fiskalnej w nadchodzących miesiącach".

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button