Wiadomości

Chiny podnoszą cenę paliw na rynku detalicznym

PEKIN – Chiński wysoki urzędnik do spraw planowania z Państwowej Komisji ds Rozwoju i Reform poinformował, że z dniem dzisiejszym podniesione zostaną ceny detaliczne benzyny oraz oleju napędowego w Chinach.

Benzyna podrożeje o 230 yuanów (34,5 USD) za tonę, olej napędowy podrożej o 220 yuanów za tonę.

To jest pierwsza od sześciu miesięcy podwyżka cen detalicznych paliw w Ch.R.L. Ostatnią regulację cen przeprowadzono  14 kwietnia, kiedy to cena benzyny jak i oleju napędowego wzrosła o 320 yuanów tonę.

Po podniesieniu cen sugerowana cena benzyny osiągnie rekordową wysokość 7,420 yuanów za tonę. Tona oleju napędowego kosztować będzie 6,680 yuanów za tonę.

Chiński rząd wprowadził w 2009 roku nowy mechanizm regulacji cen paliw, który ma pozwolić na reagowanie Państwowej Komisji ds Rozwoju i Reform na zmiany cen paliw na światowych rynkach, w przypadku jeśli ceny te zmieniają się więcej niż o 4% w ciągu kolejnych 22 dni roboczych. W tym roku zostanie wprowadzony nowy, bardziej transparentny system ustalania cen dla paliw. Szczegółów nie podano.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button