Wiadomości

Chiny podnoszą ceny paliw

PEKIN –  Jak ogłosiła Komisja Reform i Rozwoju Narodowego Chiny podnoszą z dniem dzisiejszym ceny benzyny oraz oleju napędowego o około 350 yuanów za tonę.

To pierwsza korekta cen paliw w tym roku, ale już druga na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy. Podwyżka cen hurtowych wpłynie oczywiście na ceny detaliczne paliw na stacjach benzynowych. Benzyna zdrożeje o 0,26 yuana za litr, natomiast olej napędowy o 0,30 yuana za litr. Komisja tłumaczy swoją decyzję podwyżką cen ropy naftowej na rynkach światowych, jednocześnie informuje, że podwyżki cen w Chinach będą ograniczane dla ochrony rynku wewnętrznego przed wpływem zbyt radykalnych zmian cen paliw na świecie.

W wyniku ostatniej podwyżki cen, która miała miejsce w grudniu, benzyna podrożała o 310 yuanów za tonę, olej napędowy 300 yuanów za tonę.

Cao Changqing, szef Departamentu Cen Komisji, poinformował, że decyzję o podwyżce cen podjęto biorąc pod uwagę kilka ważnych elementów jak obecna sytuacja cenowa, okres Święta Wiosny, a także popyt i podaż na chińskim rynku paliw. Ceny ropy na światowych rynkach wzrosły o 4% od 22 stycznia. Zatem gdyby Chiny chciały podążać za światowym trendem ceny paliw musiałyby wzrosnąć w ChRL aż o 10%. Tymczasem dzięki decyzjom Komisji ceny wzrosną tylko 4,5%.

Liu Zhenqiu, wicedyrektor Departamentu Cen powiedział, że rząd Chin będzie kontynuował dofinansowywanie paliw dla rodzin o najniższych dochodach, rolników, taksówkarzy oraz innych grup społecznych, które mogłyby ucierpieć w rezultacie podwyżek cen.

Na marginesie: Inflacja w Chinach w styczniu wyniosła 4,9%, to jest o 0,3% więcej niż to miało miejsce w grudniu.

L.S.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button