Wiadomości

Chiny: polowanie na zaginionych szefów

WENZHOU – Policja rozpoczęła akcję poszukiwań i aresztowań szefów firm z prowincji Zhejiang, którzy postanowili uniknąć spłacania zobowiązań bankowych ukrywając się poza miejscem zamieszkania, jak również bossów nielegalnych parabanków zajmujących się udzielaniem pożyczek na bardzo wysoki procent. Akcja ma na celu ograniczenie zasięgu kryzysu zadłużeniowego we wschodnich Chinach, który może wywołać poważne niepokoje społeczne.Rao Dawei, właściciel fabryki obuwia zatrudniającej około 60 osób był pierwszym biznesmenem zatrzymanym przez policję w Wenzhou. Obserwowany w ostatnich tygodniach kryzys zadłużeniowy będący efektem usztywniania przez władze centralne polityki monetarnej spowodował swoistą falę uderzeniową dotykającą przedsiębiorstwa w tym mieście.

Przedstawiciele policji poinformowali, że wspomniany Rao Dawei zbiegł i ukrywał się będąc winnym 800.000 yuanów (400.000 złotych) swoim dostawcom, jak również 200.000 yuanów swoim pracownikom. Policja aresztowała go w prowincji Jiangxi 18 października po tym jak sprzedał wszystkie maszyny znajdujące się w fabryce, a potem w tajemnicy przed wszystkimi wyjechał z Wenzhou wraz ze swoją dziewczyną.

Od kwietnia tego roku ponad 90 szefów prywatnych firm z Wenzhou zniknęło w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach, popełniło samobójstwo lub ogłosiło bankructwo, pozostawiając w sumie długi w kwocie przekraczającej 10 miliardów yuanów (5 miliardów złotych).

Pracownicy obawiający się, że ich wypłaty są poważnie zagrożone skoro szefowie zniknęli i nie ma z nimi kontaktu, wyszli na ulice Wenzhou, aby zaprotestować przeciwko brakowi jakiejkolwiek ochrony ze strony państwa. Aby zapobiec eskalacji protestów władze Wenzhou postanowiły wypłacić zaległe pensje wszystkim poszkodowanym pracownikom. Władze Wenzhou poprosiły jednocześnie władze centralne o pomoc w poszukiwaniu zaginionych bossów, a szczególnie w uniemożliwieniu ich ucieczki za granicę.

Władze Wenzhou poinformowały, że zwiększyły budżet na cele pokrycia opóźnionych wypłat wynagrodzeń pracowniczych do sumy 10 milionów yuanów. Nie jest to wielka kwota biorąc pod uwagę, że zarówno w Wenzhou jak i w całej prowincji Zhejiang prywatne firmy wytwarzają 70% lokalnego produktu brutto, a zatrudniają ponad 90% pracujących tego regionu.

Rada Państwa obniżyła podatki centralne oraz zarządziła, aby banki państwowe ułatwiły małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do kredytów, co pozwoli poprawić ich nadszarpniętą płynność finansową.

Pomimo tych sygnałów I sekretarz komitetu KPCh w prowincji Zhejiang powiedział, że produkcja przemysłowa prowincji wzrosła o 21.9% w pierwszych 3 kwartałach tego roku stosunku do "analogicznego okresu roku ubiegłego". Zatem jak śpiewał pewien zespół krajowy: "Wszystko w porządku, wszystko gra…".

 

Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button