Wiadomości

Chiny: portal Taobao podaje dane dotyczące sprzedaży

Taobao, największy chiński portal zajmujący się handlem w sieci, a należący do giganta handlu internetowego Alibaba, opublikował mapę pokazującą szczegóły zwyczajów i przyzwyczajeń chińskich internautów dokonujących zakupów w sieci. Mapa ta pozwala prześledzić intrygujące a jednocześnie zabawne dane dotyczące preferencji klientów sklepów internetowych z terenu całego kraju.

Uruchomiony w roku 2003 serwis Taobao jest największym tego typu portalem w Chinach. Paczki w ilości 8 milionów sztuk, przesyłane dzisiaj w związku z działalnością Taobao Market Place zajmującego się obsługą transakcji klient – klient oraz Tmall zajmującego się sprzedażą towarów przez firmy klientom indywidualnym, stanowią 60% wszystkich przesyłek dostarczanych w Chinach przez firmy kurierskie.

27 lutego Taobao opublikował mapę przedstawiającą preferencje zakupowe Chińczyków z różnych prowincji kraju.

taobao map, chiny, leszek slazyk

Zgodnie z danymi zebranymi przez Taobao kobiety z prowincji Zhejiang znacznie chętniej wydają pieniądze na swoich mężczyzn niż kobiety z innych prowincji. Na 10 miast, w których kobiety kupowały najwięcej produktów dla mężczyzn znalazło się aż 8 dużych miast z prowincji Zhejiang. Może mieć to związek z faktem, że jest to jedna z tych prowincji, gdzie firmy prywatne stanowią najsilniejszą część gospodarki. Mężowie prowadzą firmy, żony i narzeczone ubierają ich, dbają o dobry wygląd, itd., itp. W mieście Zhoushan na przykład 24 kobiety na 100 dokonały zakupów dla swoich mężczyzn o średniej wartości 900 yuanów.

Kobiety z Zhejiang okazały się nie tylko opiekuńczymi żonami i dziewczynami, ale również czułymi matkami. To w tej prowincji kobiety kupiły najwięcej zabawek edukacyjnych i produktów dla niemowląt w całych Chinach.

Z kolei mężczyźni z prowincji Zhejiang, a szczególnie z miasta Ningbo kupili w zeszłym roku coś dla pań. Takich klientów w NIngbo było aż 78%.

Panowie z prowincji Shanxi najchętniej kupowali seksowną bieliznę. Damską, żeby nie było nieporozumień.

Z ustaleń Taobao wynika, że największe biusty w Chinach mają kobiety z Xinjiang. Tam sprzedawane są staniki o największych rozmiarach. Najwięcej produktów firmy Steve'a Jobs'a sprzedaje się w prowincji Jiangsu. Wyspa Zhoushan w prowincji Zhejiang jest miejscem gdzie klienci kupują najchętniej wyroby rękodzielnicze i dostępne w sieci dzieła sztuki. Tam też kupuje się najwięcej instrumentów muzycznych, ale również sprzętu sportowego. Prawdziwie grecka to wyspa. Równowaga pomiędzy pięknem i zdrowiem… Nie tylko przez wzgląd na te urządzenia do uprawiania sportu, ale również te, które zdrowie mają zachowywać, czy poprawiać. W kategorii produktów "zdrowotnych" internauci z Zhoushan zajmują pierwsze miejsce. Tam aż 97,7% internetowych klientów kupiło jakiś produkt "zdrowotny".

Taobao twierdzi, że z paczek, które wysyłane są przez portal do wszystkich klientów każdego miesiąca można wybudować pełnowymiarową kopię Wielkiej Piramidy w Gizie. Twierdzą też, że handel internetowy dopiero zaczyna się w Chinach rozwijać. A to oznacza jeszcze większe ilości przesyłek, jeszcze większe zyski, jeszcze szersze uśmiechy na twarzach szefów internetowego giganta.

Ta dah!

L.S.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button