Wiadomości

Chiny: portal Taobao podaje dane dotyczące sprzedaży

Taobao, największy chiński portal zajmujący się handlem w sieci, a należący do giganta handlu internetowego Alibaba, opublikował mapę pokazującą szczegóły zwyczajów i przyzwyczajeń chińskich internautów dokonujących zakupów w sieci. Mapa ta pozwala prześledzić intrygujące a jednocześnie zabawne dane dotyczące preferencji klientów sklepów internetowych z terenu całego kraju.

Uruchomiony w roku 2003 serwis Taobao jest największym tego typu portalem w Chinach. Paczki w ilości 8 milionów sztuk, przesyłane dzisiaj w związku z działalnością Taobao Market Place zajmującego się obsługą transakcji klient – klient oraz Tmall zajmującego się sprzedażą towarów przez firmy klientom indywidualnym, stanowią 60% wszystkich przesyłek dostarczanych w Chinach przez firmy kurierskie.

27 lutego Taobao opublikował mapę przedstawiającą preferencje zakupowe Chińczyków z różnych prowincji kraju.

taobao map, chiny, leszek slazyk

Zgodnie z danymi zebranymi przez Taobao kobiety z prowincji Zhejiang znacznie chętniej wydają pieniądze na swoich mężczyzn niż kobiety z innych prowincji. Na 10 miast, w których kobiety kupowały najwięcej produktów dla mężczyzn znalazło się aż 8 dużych miast z prowincji Zhejiang. Może mieć to związek z faktem, że jest to jedna z tych prowincji, gdzie firmy prywatne stanowią najsilniejszą część gospodarki. Mężowie prowadzą firmy, żony i narzeczone ubierają ich, dbają o dobry wygląd, itd., itp. W mieście Zhoushan na przykład 24 kobiety na 100 dokonały zakupów dla swoich mężczyzn o średniej wartości 900 yuanów.

Kobiety z Zhejiang okazały się nie tylko opiekuńczymi żonami i dziewczynami, ale również czułymi matkami. To w tej prowincji kobiety kupiły najwięcej zabawek edukacyjnych i produktów dla niemowląt w całych Chinach.

Z kolei mężczyźni z prowincji Zhejiang, a szczególnie z miasta Ningbo kupili w zeszłym roku coś dla pań. Takich klientów w NIngbo było aż 78%.

Panowie z prowincji Shanxi najchętniej kupowali seksowną bieliznę. Damską, żeby nie było nieporozumień.

Z ustaleń Taobao wynika, że największe biusty w Chinach mają kobiety z Xinjiang. Tam sprzedawane są staniki o największych rozmiarach. Najwięcej produktów firmy Steve'a Jobs'a sprzedaje się w prowincji Jiangsu. Wyspa Zhoushan w prowincji Zhejiang jest miejscem gdzie klienci kupują najchętniej wyroby rękodzielnicze i dostępne w sieci dzieła sztuki. Tam też kupuje się najwięcej instrumentów muzycznych, ale również sprzętu sportowego. Prawdziwie grecka to wyspa. Równowaga pomiędzy pięknem i zdrowiem… Nie tylko przez wzgląd na te urządzenia do uprawiania sportu, ale również te, które zdrowie mają zachowywać, czy poprawiać. W kategorii produktów "zdrowotnych" internauci z Zhoushan zajmują pierwsze miejsce. Tam aż 97,7% internetowych klientów kupiło jakiś produkt "zdrowotny".

Taobao twierdzi, że z paczek, które wysyłane są przez portal do wszystkich klientów każdego miesiąca można wybudować pełnowymiarową kopię Wielkiej Piramidy w Gizie. Twierdzą też, że handel internetowy dopiero zaczyna się w Chinach rozwijać. A to oznacza jeszcze większe ilości przesyłek, jeszcze większe zyski, jeszcze szersze uśmiechy na twarzach szefów internetowego giganta.

Ta dah!

L.S.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button