Wiadomości

Chiny: precz z niewybredną rozrywką w telewizji

PEKIN – Organy centralne odpowiedzialne za rynek mediów elektronicznych w Chinach podjęły decyzję o znacznym ograniczeniu ilości programów rozrywkowych prezentowanych przez wszystkie stacje telewizyjne działające na obszarze ChRL. W zyskanym przez ten zabieg czasie antenowym telewizje zostaną zobligowane do emitowania programów wzmacniających morale Chińczyków i propagujących harmonijne życie społeczne.

Chińskie Biuro do Spraw Radia, Filmu i Telewizji wprowadzi restrykcje dotyczące nadawanych przez telewizje programów pokazujących "ciemną i posępną stronę chińskiego społeczeństwa". Za programy takie Biuro uznaje programy takie jak "Randka w ciemno", "Taniec z gwiazdami", "Idol", reality-shows, wszystkie oczywiście w chińskich mutacjach.

Każda ze stacji telewizyjnych nadających w systemie satelitarnym będzie mogła nadawać najwyżej 2 programy rozrywkowe w prime-time, czyli pomiędzy 19:30 a 22:00 (patrz, prime-time normalnie jak u nas!!) w ciągu jednego wieczoru.

Zamiast tego typu programów dostarczających niewyszukanej zdaniem Biura rozrywki mają pojawić się na antenach telewizji państwowych i prywatnych filmy, reportaże i dyskusje studyjne "promujące harmonię, zdrowie oraz główny nurt chińskiej kultury". Zarządzenie Biura do Spraw Radia, Filmu i Telewizji ma na celu obronę przeciw "nachalnej rozrywce" poprzez zmniejszenie ilości teleturniejów, talk shows, konkursów talentów, reality shows, które dominują w ramówkach wszystkich chińskich stacji.

Co więcej wszystkie telewizje zostaną zobligowane do emitowania nie mniej niż 2 godzin wiadomości w ostatnich 6 godzinach swojego dobowego nadawania. Już wcześniej organ zajmujący się nadzorem treści nadawanych przez telewizje chińskie apelował do zarządów poszczególnych stacji o zwiększenie ilości programów kierowanych do gospodyń domowych, czy krzewiących właściwe postawy etyczne, ale kierujący czekali na oficjalne zarządzenia władz.

Biuro do Spraw Radia, Filmu i Telewizji nakazała w ostatnim czasie wstrzymanie popularnego chińskiego programu wzorowanego na "American Idol" pod nazwą "Super Girl". Powodem wstrzymania było notoryczne naruszanie limitów czasu przeznaczonych dla tego programu. Inną formą aktywności Biura było ostatnio odebranie zezwoleń pewnej stacji, która nader często dotykała w swoich programach tematyki o zabarwieniu erotycznym, a także wprowadzenie zakazu emisji reklam radiowych o wątpliwej moralnie treści, jak na przykład reklamy maści powiększających piersi…

 

Źródło: China Daily

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button