GospodarkaWiadomości

Chiny: Prognozy HSBC na 2015 rok

Zbliża się koniec roku, nadszedł czas przedstawiania prognoz na kolejne 12 miesięcy, czyli na nowy rok 2015. Obiektem zainteresowania prognostyków banku HSBC są oczywiście Chiny Ludowe, z którymi bank związany jest zarówno historycznie jak i – rzecz jasna – ekonomicznie. Oto najważniejsze wnioski wynikające z predykcji analityków Hongkong Shanghai Banking Corporation:

Bazując na najnowszych danych ekonomiści HSBC obniżyli prognozę wzrostu PKB dla Chin z 7,7% do 7,3% (konsensus rynkowy: 7,0%) na 2015 rok i przygotowali zestawienie pięciu najważniejszych tematów makroekonomicznych dla Chin na ten okres.

(1) Inflacja – możliwe bardziej agresywne łagodzenie pod wpływem presji dezinflacyjnych – inflacja w Chinach utrzyma się prawdopodobnie poniżej 2% w 2015 roku z uwagi na słaby popyt, niewykorzystane moce produkcyjne i spadające ceny surowców.

(2) Inwestycje w infrastrukturę powinny utrzymać się na wysokim poziomie – długa lista planowanych projektów powinna utrzymać inwestycje w infrastrukturę na wysokim poziomie w 2015 roku, równoważąc osłabienie w obszarze inwestycji w nieruchomości, oczekiwane są też dalsze postępy w realizacji planu budowy Nowego Szlaku Jedwabnego.

(3) Ochłodzenie na rynku nieruchomości powinno utrzymać się w 2015 roku – ostatnie łagodzenie polityki może nieco poprawić trend, wpływ sytuacji na rynku nieruchomości na gospodarkę pozostanie pod kontrolą.

(4) Szybsze tempo reform – oczekiwane przyspieszenie reform fiskalnych, przedsiębiorstw państwowych i cen.

(5) Nie będzie dużej dewaluacji – będą dalsze kroki w kierunku deregulacji transgranicznych inwestycji portfelowych i promowania internacjonalizacji juana.

Jak widać analitycy HSBC odrzucają czarny scenariusz prognostyków banku SAXO, którzy wieszczą gwałtowną dewaluację juana mającą być reakcją władz Chin na pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne.

Te ostatnie z pewnością będą przedmiotem troski Pekinu. HSBC przewiduje dalsze spowalnianie chińskiej gospodarki. Co się stanie jeśli gospodarka Chin w ciągu najbliższych 5 lat wyhamuje do poziomu 3%-4% wzrostu PKB rocznie? „Dojrzałe” gospodarki: amerykańska, niemiecka, japońska zaczęły hamować wtedy, gdy ich społeczeństwa osiągnęły pożądany przez nas samych tu w Polsce poziom socjalnego rozwoju. Chiny dopiero robią przymiarki do budowania podstaw systemu opieki społecznej, systemu emerytalnego, wciąż nie dotykają systemu opieki zdrowotnej. Co się stanie? „Obyś żył w ciekawych czasach”. Dowiemy się. Dowiemy.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button