Wiadomości

Chiny przejmują pakistański port Gwadar

W poniedziałek 18 stycznia Chiny przejęły oficjalnie od Singapuru prawo zarządzania pakistańskim portem Gwadar uzyskując w ten sposób możliwość kontrolowania i wpływania na układ sił na Oceanie Indyjskim. Według artykułu "The Global Times", nacjonalistycznego tabloidu redagowanego pod auspicjami "Dziennika Ludowego" Gwadar stanie się przyczółkiem Chin w akwenie Oceanu Indyjskiego i Morza Arabskiego.

Władze Pakistanu zadecydowały 30 stycznia tego roku przenieść prawo zarządzania portem Gwadar z Port of Singapore Authority (Zarząd Portu Singapur – ZPS) na China Overseas Holdings Limited. ZPS wygrał w roku 2007 prawo do 40 letniego leasingu portu Gwadar pomimo chińskich inwestycji w kwocie 250 milionów dolarów, które w 75% pokryły koszty wstępne budowy tego portu. Stało się tak za sprawą interwencji byłego prezydenta Pakistanu, Perveza Musharrafa, który nie zamierzał drażnić administracji waszyngtońskiej jakąkolwiek inną decyzją. Dzisiaj, zgodnie z przekonaniem dziennikarzy Agence France-Presse, sytuacja polityczna uległa całkowitej zmianie. Dlatego też port, który według opinii ekspertów może służyć jako korytarz handlowy, energetyczny, ale również baza marynarki wojennej, trafił ostatecznie w ręce Chin Ludowych. Gwadar poprzez swoje położenie geograficzne ułatwia komunikację morską z Morzem Arabskim i Cieśniną Hormuz. To najważniejsze w regionie miejsca wydobycia i dystrybucji ropy naftowej. Tą z portu w Gwadar można transportować do Chin Autostradą Karakoram. Gwadar może okazać się wkrótce trzecim na świecie miejscem przeładunku ropy naftowej.

gwadar, chiny, leszek slazyk, 2

Port w Gwadar może również służyć Chinom jako baza wojskowa dla prowadzenia działań na obszarze Oceanu Indyjskiego i w okolicach Półwyspu Arabskiego. Według pakistańskiego analityka Syed Fazl-e-Haidera ten strategiczny port może stać się bazą Armii Ludowo Wyzwoleńczej, która zapewne zechce wprowadzić tam atomowe łodzie podwodne i lotniskowce, których budowę Chiny planują od wielu lat. W ten sposób Chiny będą w stanie kontrolować ruchy marynarek Indii, USA oraz innych krajów aktywnych w tym regionie.

Port Gwadar to nie jedyny punkt geograficzny interesujący Chiny w tym regionie. Państwo Środka staje bowiem do przetargu na budowę portu na należącej do Bangladeszu wyspie Sonadia. Wartość tego projektu to 5 miliardów dolarów. W szranki o pozyskanie tej lokacji stanęły Stany Zjednoczone, Indie, Japonia oraz Chiny. Zwycięzca przetargu uzyska oprócz nowoczesnego portu, który sobie sam wybuduje, możliwość umieszczenia w tym miejscu bazy wojskowej, czyli kontroli militarnej nad tym obszarem.

Amerykański analityk polityczny Robert Kaplan uważa, że realizacja ambitnych chińskich planów zależy od rozwoju sytuacji wewnętrznej w Chinach. Jeśli sytuacja ta ulegnie dalszemu pogorszeniu, Chiny będą musiały skupić się na wydatkach związanych z łagodzeniem napięć wewnętrznych. 

Jaki jednak będzie faktyczny rozwój sytuacji trudno wyrokować. Objęcie w posiadanie portu w Pakistanie wpisuje się bowiem w nacjonalistyczny trend, tak ostatnio w Chinach popularny.

Źródło: WCT


Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button