Wiadomości

Chiny: Satyryk skazany na 2 lata w obozie pracy domaga się odszkodowania

Mieszkaniec Chongqing, który spędził dwa lata w obozie pracy za udostępnienie w internecie satyrycznego rysunku, domaga się od państwa odszkodowania w wysokości 110 tysięcy yuanów (około 60 tysięcy złotych).

37-letni Peng Hong trafił do obozu w roku 2009 w ramach kary za udostępnienie w internecie rysunku przedstawiającego sędziego Wena Qianga jako parasol, pod którym kryją się mafiozi. Wen, były dyrektor biura sądowego w Chongqing został w 2010 roku skazany za korupcję.

Pen został ułaskawiony 7 września, a wyrok sądu uznany za "niesłuszny".

Peng trafił do obozu pracy, kiedy jego żona była w szóstym miesiącu ciąży. Kobieta niemal poroniła w skutek depresji. Dziecko przeżyło, ale urodziło się bardzo osłabione. "Niesłuszny wyrok był dla mojej rodziny prawdziwym ciosem", powiedział Peng dziennikarzom.

Lei Dengfeng, obrońca Penga, zobowiązał się złożyć podanie o odszkodowanie dziś lub jutro. Jeśli Pengowi nie przyznana zostanie rekompensata za dwa lata ciężkich robót, Lei zapowiada pozew.

Policja w Chinach ma prawo umieścić sprawcę przestępstwa lub wykroczenia w obozie pracy w "celach edukacyjnych" nawet na cztery lata.

Reportaż dotyczący sprawy w New Tang Dynasty TV TUTAJ

 

Źródło: China.org, opracował: M.P.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button