Wiadomości

Chiny: skandal finansowy w Czerwonym Krzyżu

SZANGHAJ – Chiński Czerwony Krzyż poinformował opinię publiczną, że zawiesza wszelkie działania swojego oddziału Business System, a jednocześnie rozpoczyna audyt tego oddziału poprzez zewnętrzne firmy specjalistyczne dla sprawdzenia jego dokumentów finansowych i kontroli poniesionych wydatków.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej tej organizacji charytatywnej Chiński Czerwony Krzyż informuje o tym, że złoży wniosek do Chińskiej Naczelnej Izby Gospodarczej o powołanie specjalnego zespołu śledczego, którego zadaniem będzie przeprowadzenie dochodzenia wewnątrz Business System, który stał się ostatnio centralnym punktem serii skandali o charakterze finansowym.

Oddział Business System zostaje zawieszony aż do zakończenia audytu i przedstawienia opinii publicznej efektów dochodzenia.

Chiński Czerwony Krzyż doświadcza ogromnej ilości oskarżeń o sprzeniewierzanie środków pozyskiwanych w drodze dobrowolnych datków. Źródłem obecnej fali krytyki jest niejaka Guo Meimei, 20 latka, która deklaruje, że jest dyrektorem w "Red Cross Commerce" która to funkcja ma pozwalać jej na prowadzenie niezwykle luksusowego życia, którym chwali się od dłuższego czasu na chińskich portalach społecznościowych.

Chiny skandal finansowy w Czerwonym Krzyżu
20 letnia Guo Meimei i jej Maserati Granturismo o wartości około 500 tysięcy złotych

Wprawdzie Czerwony Krzyż zaprzeczył jakoby w jego strukturach w Chinach istniała komórka o nazwie "Red Cross Commerce", jednakże we wzmiankowanym oświadczeniu przyznaje, że nazwa ta może dotyczyć oddziału Business System założonego w roku 2000 celem koordynacji i nadzoru różnego rodzajów projektów o charakterze charytatywnym.

Decyzja Chińskiego Czerwonego Krzyża może bez wątpienia świadczyć o faktycznych problemach wewnątrz tej organizacji. Pierwotnie bowiem zakładano, że historia Guo Meimei jest jedną z internetowych legend, tworzonych przez internautów dla zdobycia rozgłosu. Tymczasem dzięki zainteresowaniu opinii publicznej oraz mediów ujawniono wiele faktów, które wywołały wątpliwości co do prawidłowości funkcjonowania Business System. Istnieje poważne domniemanie, że jest to firma generująca nielegalne zyski pod przykrywka działalności charytatywnej.

Chiński Czerwony Krzyż w swoim oświadczeniu informuje, że Business System jest związany z organizacją, ale posiada absolutną niezależność od niej w zakresie swojej administracji, zarządzania kadrami oraz działalności finansowej.

Szczególnie ta część oświadczenia każe przypuszczać, że internetowa aktywność nierozgarniętej Guo Meimei pozwoliła ujawnić kolejną w Chinach aferę finansową.


Źródło: China Daily, Shanghai Daily, Chinasmack,com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button