Wiadomości

Chiny: Skażenie wody w Zhejiang

ZHEJIANG – Kolejny przypadek skażenia wody w Chinach miał miejsce 14 marca w prowincji Zhejiang. W wyniku przedostania się  ścieków przemysłowych do rzeki Daqubang jej wody nabrały jaskrawo pomarańczowego koloru. Ryby, które żyły w już i tak nie najczystszym nurcie rzeki nie wytrzymały konfrontacji ze związkami żelaza i padły.

Źródłem skażenia Daqubang okazały się okoliczne zakłady metalurgiczne, a właściwie ich zaniedbane instalacje przemysłowe. Z uszkodzonych ruch tych konstrukcji od dłuższego czasu wydostawała się na zewnątrz woda wykorzystywana w procesie produkcyjnym a zawierająca ogromne ilości związków żelaza. To właśnie jony żelaza według informacji lokalnego biura ochrony środowiska spowodowały zmianę koloru wody w rzece.

skazenie wody, chiny, leszek slazyk, 2

Zanieczyszczenie rzeki dotknęło nie tylko rozpaczliwe resztki gatunków fauny i flory zamieszkujących jej wody, ale również, czy przede wszystkim mieszkańców wsi i miasteczek rozlokowanych wzdłuż rzeki. Woda z rzek wykorzystywana jest przez uboższych Chińczyków na co dzień w gospodarstwach domowych. Skażenie rzeki nie pozostaje bez wpływu na wszystkie okoliczne źródła wody pitnej.

skazenie wody, chiny, leszek slazyk, 3


Przypadek z Zhejiang pokazuje jak słabo Chiny radzą sobie obecnie z jednym z najpoważniejszych swoich problemów opisanych przez Tom'a w pierwszym artykule opublikowanym u nas.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button